Biosys Facebook Pixel

Biometria w bankomatach

Systemy KD już gotowe, ale bankomaty jeszcze nie...

Czwartek, 25 czerwca 2015

Biometria w bankomatach

mężczyzna korzysta z bankomatu

Już kilkukrotnie poruszaliśmy w naszych artykułach kwestie związane z biometrią w firmach, która ma służyć głównie kontroli dostępu do poszczególnych części budynku czy pomieszczeń, do których niepowołane osoby nie mogą mieć dostępu. Podobnie jest w przypadku naszych finansów. Raczej nie chcemy, aby inni, niepowołani ludzie mieli dostęp do naszych pieniędzy. Dlatego wiele banków decyduje się na wprowadzenie zabezpieczeń biometrycznych w swoich bankomatach.

Wykorzystanie skanów naszych odcisków palców czy tęczówek pozwoli na wyeliminowanie zjawiska skimmingu, które w ostatnim czasie jest coraz częstszą metodą okradania nieświadomych ludzi. Do tej pory na świecie nie ma zbyt dużej ilości bankomatów wyposażonych w zabezpieczenia biometryczne. W bankomatach wykorzystuje się skan palca, jednak nie jest to skan linii papilarnych a wzór naczyń krwionośnych w naszym palcu. Takie rozwiązanie skutecznie zabezpieczy nasze pieniądze. Często też wykorzystujemy je do kontroli dostępu. Warto zauważyć, że światowym liderem w tego typu technologii jest Japonia, jednak Polski bank – Podkarpacki Bank Spółdzielczy jako pierwszy implementował, był to ewenement nie tylko w Polsce, ale i całej Europie. Bankomaty jeszcze są stosunkowo rzadko stosowane, jednak na dużą skale zabezpieczenia biometryczne wykorzystuje się w usługach bankowych. Dostęp do konta, skrytki czy wypłata dużej ilości gotówki, to wszystko opatrzone musi być weryfikacją odcisków palców, skanem układu krwionośnego dłoni czy weryfikacją tęczówki. Dzięki temu bankowiec zawsze ma pewność, że nie jest oszukiwany.

Zabezpieczenia biometryczne to technologia stosowana od wielu lat, jednak im bardziej jesteśmy narażeni na brak prywatności, tym bardziej chcemy ja bronić, a zabezpieczenia biometryczne pozwalają już nie tylko na blokowanie dostępu do pomieszczeń, ale i telefonów, komputerów, tabletów czy właśnie bankomatów.


Zobacz inne