Biosys Facebook Pixel

Co mówi o Tobie twoja twarz?

Wykorzystanie rysów twarzy

Wtorek, 12 kwietnia 2016

Co mówi o Tobie twoja twarz?

twarz oko palec biometria

Rysy naszych twarzy skrywają więcej informacji, niż jesteśmy w stanie przewidzieć. Chociaż zazwyczaj tego nie dostrzegamy, wygląd naszego oblicza może określać, jakimi jesteśmy ludźmi, co lubimy lub czy mamy skłonności do danych zawodów albo emocji. Wiedza na ten temat jest nieustannie zdobywana przez naukowców na całym świecie. Informacje, które uzyskaliśmy, wykorzystywane są w najnowszych technologiach. Nie powinny już dziwić urządzenia kontroli dostępu, które analizują wygląd twarzy w celu weryfikacji czy dana osoba ma prawo wstępu na dany teren. Co możemy odczytać z własnego oblicza?

Technologie służące systemom kontroli dostępu odczytują kształt rysów twarzy, które zostają zapisane w momencie zatrudnienia pracownika. W ten sposób nie ma ryzyka pomyłki czy wejścia do firmy osoby niepowołanej. Nikt nie podrobi wyglądu naszego oblicza, co podnosi poziom bezpieczeństwa. To szczególnie istotne, gdy chronione są ważne instytucje wagi państwowej lub przedsiębiorstwa, gdzie przechowuje się substancje o podwyższonym ryzyku.

Nasza twarz nie tylko służy do uzyskania dostępu do danego budynku. Niewiele osób wie o tym, że z rysów, kształtu czoła, oczu czy brwi można odczytać wiele informacje o naturze człowieka. Według badaczy na całym świecie, osoby posiadające tęgi, mocno zarysowany kształt twarzy są bardziej skłonne do obejmowania stanowisk kierowniczych niż inni. Jeśli nasz szef posiada blisko osadzone oczy, mocno zarysowane brwi oraz kwadratową szczękę, możemy być pewni, że jest urodzonym przywódcą i prowadzenie firmy jest jego powołaniem. Badania dowodzą, że osoby o wyrazistych i surowych rysach twarzy częściej obejmują stanowiska kierownicze od tych, którzy mają subtelniejszy wygląd. W różnych systemach dostępowych możemy wykorzystać czytniki biometryczne, które są jednocześnie rejestratorami.

W podobny sposób można rozróżnić, kto z naszego otoczenia jest umysłem ścisłym, a kto woli kierunki humanistyczne. Osoby o płaskim i szerszym u dołu czole częściej zajmują się profesjami, w których potrzebna jest szeroka wiedza matematyczna, fizyczna lub informatyczna. Natomiast osoby o czole wypukłym i szerszym u góry to zazwyczaj humaniści oraz miłośnicy sztuki.

Tak samo różnicują nas kształty brwi. Ludzie twardo stąpający po ziemi, realiści i skutecznie dążący do postawionego sobie celu mają je zazwyczaj proste, tworzącą mocną linię. Brwi uniesione do góry, wygięte w łuk lub z jedną stroną znacznie wyżej zaznaczoną, to często marzyciele i osoby o lekkim usposobieniu. Natomiast krzaczaste brwi charakteryzują osoby porywcze i nieprzewidywalne. Według badań, takie rysy twarzy mają zazwyczaj samobójcy oraz poeci.

Wiedzę na temat wyglądu naszego oblicza wykorzystują często szefowie i rekruterzy podczas poszukiwania nowego pracownika. Na podstawie przesłanego zdjęcia można w kilka minut stwierdzić predyspozycje danej osoby oraz to czy prawdopodobnie sprawdzi się w danej branży. Zawodowi rekruterzy mogą już na etapie przesłania CV wykluczyć osoby, które nie będą pasować na dane stanowisko.


Zobacz inne