Co o systemach ewidencji czasu pracy sądzą pracownicy?

Opinie pracowników o systemach RCP

Czwartek, 13 kwietnia 2017

Co o systemach ewidencji czasu pracy sądzą pracownicy?

pracownik z tabletem

System RCP (Rejestracji Czasu Pracy) pozwala kontrolować czas pracy pracowników w szerokim sensie. Dedykowany jest zarówno małym jak i dużym firmom chcącym dokładnie planować i rozliczać godziny, które pracownicy spędzają w firmie. Uwzględnia wszelkie nadgodziny, urlopy czy zwolnienia chorobowe, dzięki czemu znacznie ułatwia podsumowanie czasu ich pracy w ciągu miesiąca. Precyzja systemu na pewno odpowiada Zarządowi, ale co o tak ścisłej kontroli sądzą pracownicy?

Wymaga mniej czasu

Ewidencja czasu pracy nie jest czymś nowym. Od lat w firmach obowiązywały listy obecności, na które pracownicy wpisywali się w momencie wejścia i wyjścia. W wyniku coraz częstszych udoskonaleń technologicznych, lista została zastąpiona elektronicznym system rejestracji, który oszczędza czas pracowników wymagając od nich jedynie odbicia karty czy przyłożenia palca. Zatem, według pracowników, do zalet systemu RCP na pewno należy jego oszczędzanie czasu.

Precyzyjność rozliczeń

Komfortowa dla pracowników jest również możliwość dokładnego rozliczenia się ze wszystkich dni pracujących i nadgodzin, dzięki czemu nie ma wątpliwości jeżeli chodzi o wysokość wynagrodzenia. Z drugiej strony system RCP rejestruje wszystkie spóźnienia, przez co może negatywnie wpłynąć na efektywność osób mających tendencję do przychodzenia kilka minut po rozpoczęciu godzin pracy.

Efektywność pracy

Wydaje się, że tak dokładny system powinien wpłynąć pozytywnie na dyscyplinę pracowników oraz chęci do polepszania się, jednak ciągła kontrola może budzić w nich uczucie, że szef im nie ufa. W takiej sytuacji nie będą czuli się wygodnie, a wyniki ich pracy mogą się pogorszyć.

To, czy elektroniczna ewidencja czasu pracy wyda się pracownikom przyjazna, w największej mierze zależy od Zarządu firmy. Jeżeli uzna ją za pomoc, a nie coś determinującego współpracę z pracownikami, obie strony odniosą z niej korzyści.Zobacz inne