Biosys Facebook Pixel

Czy kontrola dostępu jest Ci niezbędna?

Systemy kontroli dostępu dla Ciebie!

Wtorek, 8 maja 2018

Czy kontrola dostępu jest Ci niezbędna?

drzwi i kontrola dostepu

Systemy KD są stosowane z powodzeniem w wielu przedsiębiorstwach, gdzie wymagana jest kontrola dostępu do przejść i pomieszczeń. Niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa bardzo ważne jest, by nieupoważnione osoby nie znajdowały się w pewnych, zabezpieczanych strefach. A czy w Twojej firmie jest zainstalowany odpowiedni system?

Czy potrzebny Ci system kontroli dostępu?

W każdej firmie możemy znaleźć wiele miejsc (stref), do których nie każdy powinien mieć dostęp. Przykładowo, nie chcielibyśmy, żeby przypadkowe osoby (np. goście) poruszali się w miejscach, które są newralgiczne dla funkcjonowania przedsiębiorstwa. Są takie strefy, gdzie tylko wybrane osoby powinny mieć dostęp np. do danych pracowników i Klientów, a wiele wytycznych przedstawia rozporządzenie Unii Europejskiej zwane RODO. Dla funkcjonowania firmy niezbędne jest też zabezpieczenie poufnych dokumentów, jak chociażby wewnętrzny „know-how”.

W jaki sposób zabezpieczyć firmę?

Właściwy system kontroli dostępu umożliwia zabezpieczenie przejść i uruchamia sygnalizację w przypadku awaryjnym. Odpowiednio zamontowane i skonfigurowane elementy kontroli dostępu muszą być odporne na próby naruszenia bezpieczeństwa. Przykładowo może to być SMS do szefa ochrony firmy, gdy  drzwi zostaną siłowo sforsowane. Portier może weryfikować wybrane osoby przechodzące przez przejście główne, a kierownik może sprawdzić, kto w danej chwili znajduje się na hali produkcyjnej. Wymieniliśmy tylko kilka przykładów rozwiązań, mających bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo mienia firmowego.

Jaką wybrać kontrolę dostępu?

Wybór rodzaju systemu SKD i sposobów weryfikacji pracowników uzależniony jest zawsze od specyfiki przedsiębiorstwa. Duża firma produkcyjna będzie wymagać innych zabezpieczeń, niż mikro przedsiębiorstwo, w którym nieliczni pracownicy głównie pracują zdalnie. Niewątpliwie jednak należy głęboko zastanowić się, co i w jaki sposób chcemy chronić. 

Co należy chronić najdokładniej?

Przeważnie w firmach najistotniejsza jest serwerownia. To właśnie w tym miejscu przechowywane są najcenniejsze informacje, takie jak dane pracowników, Klientów i wszelkie informacje odnośnie realizowanej działalności firmy. Serwerownia to też często miejsce, gdzie przechowywane są kopie zapasowe np. na wypadek awarii dysków twardych komputerów. Bardzo cenne są również wszelkie punkty dostępowe do informacji, np. komputery pracowników działu kadr, kierowników i innych kluczowych osób w przedsiębiorstwie.

Jak zrealizować kontrolę dostępu w mojej firmie?

Na początku niezbędna będzie analiza stanu obecnego zabezpieczeń kontroli dostępu i oczekiwany rezultat inwestycji. Nasza firma zrealizowała wiele systemów kontroli dostępu na terenie całej Polski, w związku  czym mamy ogromne doświadczenie w systemach KD. Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami, gdzie przedstawimy Ci najlepsze możliwe rozwiązanie.

Zobacz inne