Biosys Facebook Pixel

Czytnik kart magnetycznych

Karty magnetyczne lepsze od zbliżeniowych

Czwartek, 3 września 2015

Czytnik kart magnetycznych

czytnik kart magnetycznych USB

Jak dobrze wiemy, rejestracja czasu pracy ma służyć temu, że pracodawca może zweryfikować, ile czasu pracownik poświęcił na dane zadanie, czy zwyczajnie jak długo przebywał w miejscy pracy, a co za tym idzie, czy należy wypłacić mu odpowiednią stawkę za nadgodziny. Oczywiście pisaliśmy już o jednym z najprostszych sposobów, jakimi są karty magnetyczne. Jednak działają one za pośrednictwem czytników, o których dziś będzie mowa.

Czytniki kart magnetycznych mają wiele funkcji – każdy z nas widuje je przecież w sklepach, na stacjach benzynowych czy w punktach usługowych. Jednak najważniejszą funkcją urządzeń jest możliwość wykorzystania ich do identyfikacji osób wchodzących do naszej firmy – kontrola dostępu, czy weryfikacja tego, kto ile przebywa miejscu pracy, pełniąc swoje obowiązki – rejestracja czasu pracy.

Jak działa urządzenie?

Pracownik przeciąga lub przykłada swoją kartę do urządzenia. Wtedy odpowiedni sygnał przesyłany jest do komputera, który weryfikuje informacje oraz identyfikuje daną osobę. Dopiero po pozytywnym rozpoznaniu, komputer odsyła informację do czytnika, potwierdzając poprawną identyfikację. Dane automatycznie zapisują się w dzienniku pracy danego pracownika. Dodajmy, że jeśli czytnik połączony jest odpowiednio ze zworami magnetycznymi, pozytywna weryfikacja pozwala na otwarcie wcześniej zablokowanych drzwi. Jak już wielokrotnie wspominaliśmy kontrola dostępu, jest w dzisiejszych czasach sprawą niezwykle istotną. Wszystko za sprawą tego, że firmy coraz częściej przechowują w swoich budynkach dane, które nie mogą zostać udostępnione niepowołanym osobom. Dlatego pomieszczenia, gdzie znajduje się archiwum czy serwerownia musza być strzeżone na najwyższym poziomie. Nie ma już zatem nic dziwnego w tym, że zaczynając pracę w nowej firmie, otrzymujemy kartę magnetyczną, która upoważnia nas do wejścia w miejsca, które są nam niezbędne do pracy – reszta może być całkowicie zablokowana, wtedy drzwi, które nie są dla nas dostępne, zwyczajnie się nie otworzą.

Weryfikacja to podstawa, sprawdź zatem wcześniej jakie masz możliwości, bo karta magnetyczna to jedynie podstawowe rozwiązanie.

Systemowy czytnik kart zbliżeniowych

Innym, nieco konkurencyjnym rozwiązaniem jest czytnik kart zbliżeniowych. Zwykle jest to urządzenie wykorzystywane przez administratora systemu w firmie czy instytucji, a służy do "nakarmienia bazy danych" numerami kart zbliżeniowych. Jako że mamy dostępne też "karty dualne", ten element może się okazać niezwykle przydatny. Karty dualne  to karty, które mają więcej niż jeden protokół komunikacji. Może to być np. połączenie:

  • karta zbliżeniowa UNIQUE 125 kHz i  karta magnetyczna (pasek magnetyczny)
  • karta zbliżeniowa UNIQUE 125 kHz i karta zbliżeniowa MIFARE 13,56 MZz
  • karta zbliżeniowa UNIQUE 125 kHz  i karta stykowa (chip)


Zobacz inne