Biosys Facebook Pixel

Elektrozaczep z pamięcią czy bez i jak działa elektrozaczep?

Jak działa elektrozaczep?

Piątek, 19 stycznia 2024

Elektrozaczep z pamięcią czy bez i jak działa elektrozaczep?

W dzisiejszych czasach, gdzie bezpieczeństwo jest na wagę złota, elektrozaczepy odgrywają kluczową rolę w systemach kontroli dostępu. Warto więc zastanowić się nad wyborem odpowiedniego rodzaju elektrozaczepu dla swoich potrzeb. Czy lepszy będzie elektrozaczep z pamięcią, czy bez? Jak działa elektrozaczep w drzwiach, a jak działa elektrozaczep w furtce? Przyjrzyjmy się bliżej tym sposobom kontroli dostępu.

drzwi szklane

W dzisiejszych czasach, gdzie bezpieczeństwo jest na wagę złota, elektrozaczepy odgrywają kluczową rolę w systemach kontroli dostępu. Warto więc zastanowić się nad wyborem odpowiedniego rodzaju elektrozaczepu dla swoich potrzeb. Czy lepszy będzie elektrozaczep z pamięcią, czy bez? Jak działa elektrozaczep w drzwiach, a jak działa elektrozaczep w furtce? Przyjrzyjmy się bliżej tym sposobom kontroli dostępu.

Jak działa elektrozaczep?

Elektrozaczep z blokadą – jak działa? Jest on znany również jako elektrorygiel, zatrzask zwalniający, czy po prostu zamek elektryczny. Jest urządzeniem elektromagnetycznym, które od lat cieszy się niesłabnącą popularnością w systemach kontroli dostępu. Jak działa elektrozaczep? Jego działanie oparte jest na prądzie elektrycznym, ale sposób jego funkcjonowania może się różnić w zależności od rodzaju elektrozaczepu.

Jak działa elektrozaczep? Podstawowy mechanizm działania elektrozaczepu opiera się na wykorzystaniu cewki elektromagnesu i systemu mechanicznych dźwigni. Kiedy do urządzenia dociera prąd (na przykład po naciśnięciu przycisku na domofonie), prąd kieruje się w stronę cewki, która otacza rdzeń elektromagnesu.

Cewka ma kluczowe znaczenie – pod wpływem przepływającego przez nią prądu, wytwarza pole magnetyczne, które podnosi kotwicę elektrozaczepu. Kotwica ta jest częścią systemu mechanicznych dźwigni, których ruch powoduje zwolnienie zapadki elektrozaczepu.                W efekcie drzwi można swobodnie otworzyć.

Gdy przepływ prądu zostaje przerwany – na przykład, gdy przestaje być naciskany przycisk – pole magnetyczne zanika, a zapadka elektrozaczepu wraca do swojego pierwotnego położenia, blokując tym samym drzwi.

Elektrozaczep wymaga napięcia do działania, które zazwyczaj czerpie z różnych urządzeń sterujących, takich jak domofon (videofon), zamek szyfrowy, specjalne czytniki, czy klawiatury dostępowe.

Nowocześniejszym rozwiązaniem jest zwora elektromagnetyczna. To urządzenie zabezpieczające stosowane do blokowania drzwi, bram, okien i innych elementów otwieranych. Może być elektryczna – wykorzystująca magnetyzm do utrzymywania zamknięcia lub ręczna – wymagająca fizycznego przesunięcia bolca. Zwory zapewniają dodatkową ochronę w domach, biurach i innych budynkach.


Elektrozaczep zwykły. Podstawowa ochrona Twojej nieruchomości

Elektrozaczep zwykły, będąc najprostszym typem w gamie elektrozaczepów, stanowi podstawową, ale niezwykle efektywną formę zabezpieczenia nieruchomości. Charakteryzujący się prostotą konstrukcyjną, otwiera drzwi po podaniu napięcia, zapewniając tym samym łatwą i szybką kontrolę dostępu. 

W sytuacji, gdy zamek nie otrzymuje napięcia, pozostaje on zamknięty, co stanowi kluczowe zabezpieczenie. Jest to szczególnie ważne w kontekście ochrony przed nieautoryzowanym dostępem w przypadku awarii systemów elektrycznych lub prób manipulacji zamkiem. Elektrozaczep zwykły znajduje swoje zastosowanie w wielu standardowych aplikacjach – od prywatnych domów i mieszkań, przez biura, aż po niewielkie obiekty komercyjne. Jego uniwersalność sprawia, że jest to popularny wybór dla tych, którzy poszukują niezawodnego, ale prostego w obsłudze systemu zabezpieczeń.

Elektrozaczep z pamięcią. Inteligentne zabezpieczenie

Elektrozaczep z pamięcią – jak działa? Reprezentuje on szczytowe osiągnięcie                    w dziedzinie technologii kontroli dostępu. Wyposażony w zaawansowany mechanizm pamięciowy, ten nowoczesny typ elektrozaczepu charakteryzuje się zdolnością do zapamiętywania ostatniego stanu zamka przed ewentualnym zanikiem zasilania.

Jak działa elektrozaczep z pamięcią? Główną zaletą tego rozwiązania jest jego zdolność do utrzymania zamka w stanie, w jakim się znajdował (otwartym lub zamkniętym)                     w momencie zaniku zasilania. Jest to niezwykle ważne w obiektach, gdzie konieczne jest utrzymanie ciągłości stanu zabezpieczenia, niezależnie od warunków zewnętrznych.

Elektrozaczep do drzwi z pamięcią znajduje swoje zastosowanie zwłaszcza w miejscach, gdzie wymagana jest wysoka niezawodność, na przykład w obiektach rządowych, bankach, szpitalach czy obiektach o szczególnym znaczeniu strategicznym. W takich lokalizacjach nawet chwilowe zaniknięcie zasilania nie może prowadzić do niekontrolowanego otwarcia lub zamknięcia drzwi.


Elektrozaczep rewersyjny. Bezpieczeństwo w każdej sytuacji

Elektrozaczep rewersyjny to zaawansowane urządzenie zabezpieczające, które działa na odmiennych zasadach niż tradycyjne elektrozaczepy. Jego główna cecha to stałe zasilanie, które utrzymuje zamknięte drzwi lub inne rodzaje zamków. Kluczową funkcją tego urządzenia jest automatyczne przełączanie się ze stanu zamkniętego na otwarty                      w momencie przerwania obwodu elektrycznego.


Elektrozaczep – jak działa w tym wypadku? Charakterystyczna dla elektrozaczepów rewersyjnych jest ich rola w systemach bezpieczeństwa, szczególnie w drzwiach ewakuacyjnych. W sytuacjach awaryjnych, takich jak pożar czy inne kryzysy, przerwanie zasilania w elektrozaczepie rewersyjnym powoduje automatyczne odblokowanie drzwi. Pozwala to na szybką i bezproblemową ewakuację osób z budynku.


Dzięki temu rozwiązaniu elektrozaczepy rewersyjne stanowią kluczowy element systemów bezpieczeństwa w miejscach publicznych, biurowcach, czy obiektach użyteczności publicznej, gdzie szybki dostęp do dróg ewakuacyjnych jest niezbędny. Ich zastosowanie zapewnia równowagę między codziennym bezpieczeństwem a efektywnym działaniem            w sytuacjach awaryjnych.


Elektrozaczep z blokadą. Zwiększone bezpieczeństwo

Elektrozaczep z blokadą to nowoczesne rozwiązanie zwiększające bezpieczeństwo, które gwarantuje, że drzwi pozostaną zamknięte nawet w przypadku braku zasilania. Jest to szczególnie istotne w miejscach, gdzie istnieje wysokie ryzyko nieautoryzowanego dostępu lub tam, gdzie niezbędne jest ciągłe zabezpieczenie.


Jak działa elektrozaczep w drzwiach w tym przypadku? W praktyce, zastosowanie elektrozaczepów z blokadą uniemożliwia otwarcie drzwi czy furtki przez osoby niepowołane. Jednak istnieją sytuacje, gdy wymagana jest większa elastyczność. Na przykład, w punktach usługowych czy biurach, gdzie w określonych godzinach potrzebne jest swobodne wejście. W takich przypadkach elektrozaczepy z blokadą oferują funkcję stałego odblokowania. Dzięki przesunięciu dźwigni blokady, wejście może zostać otwarte na dłuższy czas, eliminując konieczność każdorazowego użycia domofonu czy wysyłania impulsu elektrycznego do otwarcia. Co ważne, w każdej chwili użytkownik może przywrócić pierwotny system blokady, przywracając standardowy tryb działania elektrozaczepu.


Jaki elektrozaczep do furtki wybrać?

Wybór elektrozaczepu do furtki powinien uwzględniać zarówno potrzeby bezpieczeństwa, jak i częstotliwość użytkowania. Ważne jest, aby rozważyć, czy w przypadku awarii zasilania drzwi powinny pozostać otwarte, czy zamknięte. Jaki elektrozaczep do furtki będzie najlepszy?


Elektrozaczep do furtki – jak działa? Oba typy elektrozaczepów – awersyjne i rewersyjne są zintegrowane z zamkiem furtki i połączone z instalacją niskoprądową, która umożliwia ich zdalne sterowanie. Dzięki temu można kontrolować dostęp do terenu nie tylko ręcznie, ale także za pomocą systemów takich, jak karty dostępu, kody PIN, czy nawet czytniki biometryczne. To rozwiązanie jest bardzo wygodne i często stosowane w miejscach, gdzie konieczna jest kontrola dostępu, jak np. w osiedlach mieszkaniowych czy zakładach przemysłowych.


Elektrozaczepy są kluczowym elementem nowoczesnych systemów bezpieczeństwa. Wybór między elektrozaczepem z pamięcią a elektrozaczepem bez pamięci powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami oraz wymaganiami bezpieczeństwa. Drzwi z kontrolą dostępu są gwarancją bezpieczeństwa!


Zrozumienie funkcji, jakie oferuje elektrozaczep z pamięcią czy bez jest niezbędne do podjęcia właściwej decyzji. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą elektrozaczepów Biosys oraz systemów, aby znaleźć idealny model dopasowany do swoich potrzeb. Pomoże on z pewnością również dobrze co sprawdzona ewidencja czasu pracy pracowników.

Zobacz inne