Biosys Facebook Pixel

Jak stworzyć grafik pracy?

Jak przygotować harmonogram prac?

Czwartek, 20 października 2022

Jak stworzyć grafik pracy?

Jak stworzyć grafik pracy?

Jedną z kwestii, które zwykle przysparzają wielu problemów, jest układanie grafiku. Wymaga to ogromnego zaangażowania, a także uwzględnienia szeregu zmiennych. Szczególnie kłopotliwe wydaje się to w okresie urlopów, a także podczas niespodziewanej absencji pracownika. To podstawowe problemy, które pojawiają się, gdy próbujesz układać grafik pracy. Co więcej, na cały proces wpływa także system zmianowy oraz wiele innych kwestii, które zwiększają ryzyko pomyłki. Zatem jak stworzyć grafik pracy skutecznie? Sprawdź nasze sposoby!

Jak stworzyć grafik pracy dla systemu zmianowego i innych?

Fundamentem przy układaniu grafiku do pracy jest przestrzeganie przepisów zawartych w Kodeksie pracy. Odnosi się to m.in. do uwzględniana 5-dniowego tygodnia pracy, a także konieczności respektowania dni wolnych. Jeśli więc Twój pracownik wykonuje obowiązki zawodowe w niedzielę, wówczas pamiętaj o tym, by zapewnić mu dodatkowy dzień wolny w miesiącu. Gdy zastanawiasz się, jak zrobić grafik pracy dla systemu zmianowego, aby był poprawny i zawierał, jak najmniej pomyłek, przede wszystkim zbierz od swoich pracowników prośby grafikowe na dany miesiąc. Powinny one uwzględniać planowe urlopy dłuższe i jednodniowe, a także preferencje co do rodzaju zmiany. Dzięki temu możesz zgrać ze sobą wszelkie kwestie, szanując prośby pracownika. W innym przypadku może one nagle zgłosić nieobecność, a Ty będziesz musiał na szybko szukać rozwiązań. 


Co ważne, grafik pracy powinien być gotowy tydzień przed kolejnym okresem rozliczeniowym. Ułożenie dokładnego harmonogramu na papierze może okazać się naprawdę trudne, dlatego w dobie technologii najlepiej korzystać z dostępnych rozwiązań. Jednym z nich jest m.in. system RCP. Jego zadanie to kontrola czasu pracy, program, który oferuje dodatkowo, pozwala na skuteczne planowanie i układanie harmonogramów w systemie. Uwzględnia przy tym nieobecności pracowników, delegacje oraz urlopy. To doskonałe narzędzie, gdy nie wiesz, jak szybko zrobić grafik pracy i gdy musisz obstawić kilka zmian oraz wiele ważnych stanowisk, np. w firmie produkcyjnej.

Jak szybko zrobić grafik pracy? Nasze rady

Najpopularniejsze są oczywiście grafiki w formie papierowej oraz te tworzone w programach Excel. Być może zdają one egzamin w małych firmach, w których pracuje jedynie kilku pracowników. Jest to zawsze jednak rozwiązanie czasochłonne i wielokrotnie nieefektywne. W konsekwencji Twoi pracownicy otrzymują grafik pracy z błędami, które utrudniają interpretację i wpływają na efektywność pracy. Dlatego właśnie optymalnym rozwiązaniem jest sięganie po aplikacje internetowe do układania grafiku. Pozwalają one wyeliminować jak najwięcej błędów. Co ważne, wykorzystując skuteczne systemy, wpływasz również na oszczędność czasu. W niektórych firmach można zaoszczędzić, nawet wiele godzin pracy, które należałoby spędzić nad papierowym grafikiem. Takie rozwiązania wskazują, np. niezgodności z Kodeksem Pracy, a także wszelkie nieścisłości. Doskonałym krokiem jest zatem rejestracja czasu pracy, a zatem wdrożenie systemu, który oferujemy. Łączy się on z programem Etatomierz, który pozwala nie tylko na układanie grafiku, lecz także na rozliczanie wynagrodzeń. To kompleksowe rozwiązanie, które usprawnia pracę całej firmy.


Zatem, jeśli zastanawiasz się, jak szybko zrobić grafik pracy, postaw na sprawdzone rozwiązanie, które dostępne jest na trwałym nośniku. Tak ułożony harmonogram na pewno się nie zgubi. Co więcej, pozwali na uwzględnienie dyspozycyjności pracownika, jego urlopów oraz ewentualnych zastępstw w nagłej sytuacji. Umożliwi także wysłanie pracownika w delegację, a wszystko w zgodzie z przepisami Kodeksu pracy. Daje to ogromne możliwości oraz zabezpieczenie, że wszelkie procesy odbywają się zgodnie z planem. Grafik pracy elektroniczny jest przy tym dostępny w każdej chwili, jedynie dla odpowiednich osób.


Zobacz inne