Biosys Facebook Pixel

Jak zwiększyć bezpieczeństwo pracowników?

Jak zadbać o komfort pracowników w firmie?

Czwartek, 20 października 2022

Jak zwiększyć bezpieczeństwo pracowników?

Jak zwiększyć bezpieczeństwo pracowników?

Praca zawodowa zajmuje wiele czasu każdego dnia. Dlatego w trakcie wykonywania obowiązków służbowych na pierwszym miejscu powinno stać bezpieczeństwo człowieka i troska o jego życie i zdrowie. Miejsce pracy dlatego powinno być zgodne z przepisami BHP. Wbrew pozorom nie tylko zawody fizyczne, jak np. praca na wysokościach, niosą ryzyko wystąpienia wypadku. Również pracodawca, który zatrudnia pracowników do biura, musi zagwarantować personelowi odpowiednie warunki. Zatem jak można zadbać o bezpieczeństwo w pracy? Podpowiadamy! 

Bezpieczeństwo i higiena pracy w biurze — o czym musisz pamiętać?

Wydaje się, że biuro to z natury bezpieczniejsze miejsce, w którym wdrażanie przepisów BHP staje się zbędne. Nic bardziej mylnego. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy z 26 września 1997 r., również i biuro musi być dostosowane do wymagań zapisanych w ustawie. Bezpieczeństwo pracy w takim środowisku można poprawić już względnie drobnymi działaniami. Pierwszym warunkiem jest dbanie o porządek i czystość. Co ważne, to nie wolna sugestia, lecz tak naprawdę obowiązek każdego pracodawcy. Istotne jest również wykonywanie remontów i konserwacji pomieszczeń. Zatem jeśli zależy Ci na odpowiednim bezpieczeństwie w pracy, koniecznie zadbaj o regularne kontrole na stanowiskach. Powinien przeprowadzać je zatrudniony bhp-owiec. 


Pamiętaj, że bezpieczeństwo i higiena pracy w biurze to tak naprawdę Twój obowiązek, który powinieneś mieć na względzie już w chwili urządzania stanowiska. O co musisz zadbać? Oświetlenie to kolejny punkt, który wyszczególnia ustawodawca. Dlatego właśnie rozsądnie wybieraj pomieszczenie, które ma być zaadaptowane na biuro. Nie powinno być usytuowane poniżej poziomu terenu. Musi również być dostosowane wielkością do liczby zatrudnionych pracowników. Na jedną osobę przypada 13 m2 wolnej objętości pomieszczenia, a także 2 m2 podłogi. Pokój nie może być również niższy niż 3 metry. 


Bezpieczeństwo w pracy zagwarantuje również odpowiednia temperatura pomieszczenia. Uznaje się, że ma wynosić nie mniej niż 18 stopni Celsjusza. Wybrany przez Ciebie pokój powinien mieć zabezpieczenie przed wilgocią, nasłonecznieniem oraz innymi czynnikami, które są uciążliwe dla zdrowia. Podstawą w dbaniu o bezpieczeństwo jest również dobre oświetlenie. W każdym pomieszczeniu pracodawca ma zagwarantować dostęp do światła naturalnego i sztucznego. Istotny jest także swobodne dojście do okna. Równie ważna jest bowiem wentylacja powietrza.

Bezpieczeństwo pracy. Jak możesz o nie zadbać?

Bezpieczeństwo pracy może spędzać sen z powiek wielu przedsiębiorstwom. Przepisy BHP to oczywiście wymóg prawny, do którego należy się zastosować. To jednak nie wszystko, co warto zrobić dla zapewnienia odpowiedni warunków. Gdy w firmie znajdują się niezwykle wartościowe i cenne rzeczy, potrzeba ochrony wzrasta kilkukrotnie. W takiej sytuacji zastosowanie samych regulaminów, punktów pierwszej pomocy czy gaśnic, może okazać się niewystarczające. Bezpieczeństwo w pracy to bowiem również ochrona mienia oraz informacji czy danych wrażliwych pracowników. Dlatego właśnie w naszej firmie znajdziesz ofertę na bardziej zdecydowane rozwiązania, które skutecznie ochronią Twoją firmę oraz wszelkie dobra przed niebezpieczeństwem.

Bramki kontroli dostępu

Przejście osób niepożądanych na teren zakładu to ogromne zagrożenie dla pracowników, ale także tajemnicy przedsiębiorstwa. Aby się przed tym ustrzec, możesz zastosować bramki kontroli dostępu. To urządzenia, które nie pozwolą nikomu przejść bez wcześniejszej weryfikacji. Takie rozwiązanie jest często wdrażane w fabrykach, urzędach, a także innych budynkach użyteczności publicznej. Mogą być one połączone z wieloma innymi systemami, np. kontroli dostępu czy ewidencji czasu pracy.

System Kontroli Dostępu

System kontroli dostępu to tak naprawdę jedno z najskuteczniejszych rozwiązań. Dzięki niemu na teren firmy nie przejdzie nieupoważniona osoba. Rozwiązanie to działa na zasadzie weryfikacji. W naszej ofercie znajdziesz różne kontrolery. Możesz wybrać model, który sprawdza tożsamość pracownika poprzez wpisanie odpowiedniego kodu, hasła, także poprzez kartę oraz za pomocą wbudowanego czytnika linii papilarnych. 

Systemowy czytnik kart

Nasz systemowy czytnik kart zbliżeniowych to ostatnia z propozycji, która zapewni bezpieczeństwo w pracy. To narzędzie doskonałe dla administratorów systemu. Sprawdzi się w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 50 pracowników. 


Przedstawione przez nas propozycje zabezpieczeń to jedne z wielu opcji, na które możesz się zdecydować. Są to jednak rozwiązania o wysokiej skuteczności, trudne do zniszczenia oraz zhakowania. Decydując się na ich wprowadzenie, poczynisz inwestycję w rozwój swojej firmy, a także zapewnisz swoim pracownikom bezpieczeństwo pracy na wysokim poziomie. Jednocześnie chronisz tajemnice swojej działalności, a one są bezcenne.

Zobacz inne