Biosys Facebook Pixel

Klawiatura jak weryfikator

Pisanie na klawiaturze sposobem na weryfikację biometryczną

Poniedziałek, 3 sierpnia 2015

Klawiatura jak weryfikator

kobieta pisze na klawiaturze komputera

Codzienne innowacyjne odkrycia nikogo już nie dziwią. Są jednak technologie i urządzenia, które pomimo tego, że przywykliśmy do innowacyjności, budzą w nas zdziwienie. Oczywiste, że nie każdy nawet słyszał o niektórych sposobach identyfikacji człowieka. Pisaliśmy już o futurystycznych technologiach związanych z uzyskiwaniem dostępu po identyfikacji tęczówki, głosu czy nawet układu krwionośnego palca.

Jeden z naszych ostatnich wpisów dotykał tematu identyfikacji podpisu, ale czy wiecie, że dziś konkretne systemy są w stanie rozpoznać, kto siedzi przed monitorem komputera? A wszystko bez jakiejkolwiek identyfikacji wizualnej czy głosowej… Każdy człowiek ma swoje cechy, których trudno jest się wyzbyć i które całkowicie charakteryzują daną osobą. W pracy na komputerze każdy z nas ma swoje indywidualne zachowania dotyczące pisania na klawiaturze komputera. Podstawą jest dynamika pisania danego tekstu, z kolei drugim ocenianym faktorem może być dynamika siły nacisku, która występuje podczas uderzania palcami w klawisze.

Te elementy pracy na komputerze są niezwykle trudne do podrobienia. Każdy bowiem ma swoją charakterystykę pisania na klawiaturze. Jedni piszą wolniej inni szybciej, jednak rytm uderzania w klawiaturę jest indywidualny i unikalny. Sam sposób pisania na klawiaturze jest zatem dość trudny do skopiowania. Dlatego rozwiązanie jest dobrym sposobem na blokadę komputera danego pracownika. Hasło można przecież rozpracować w kilka minut, zadając wcześniej kilka bardzo prostych i mało podejrzanych pytań. Jednak dodatkowe zabezpieczenie w postaci weryfikacji tempa pisania znacząco zwiększa bezpieczeństwo danych zawartych na danym komputerze. Warto zauważyć, że technika pisania na klawiaturze jest na tyle złożona, że system może zweryfikować daną osobę poprzez siłę nacisku klawisza, czas naciśnięcia czy przemieszczanie nacisku. Nawet wprawny włamywacz nie jest w stanie całkowicie skopiować sygnatury danego hasła. Warto zauważyć, że rozpoznawanie osoby piszącej na danej klawiaturze jest bardzo łatwe, wygodne i niewymagające dodatkowych urządzeń.

Weryfikacja to podstawa dzisiejszej ochrony danych. Pamiętajmy jednak, że dzięki uzyskiwaniu godzin pracy możliwa jest rejestracja czasu pracy osoby, która wykonuje swoje obowiązki na danym komputerze.


Zobacz inne