Biosys Facebook Pixel

Kooperacja pracownika i pracodawcy cz. 1.

Współpraca firmy z pracownikiem drogą do sukcesu!

Środa, 11 stycznia 2017

Kooperacja pracownika i pracodawcy cz. 1.

Pomusł i idea przy pisaniu

Nowy rok to okres wprowadzania zmian – zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Wiele firm dopięło ostatnie formalności jeszcze przed Świętami. W Styczniu można obserwować pierwsze efekty.

Roszady pracowników

Bardzo często, w myśl postępu przedsiębiorstwa, konieczne są zwolnienia pracowników, którzy nie sprawdzają się od dłuższego czasu. Ci, którzy wykonują swoje obowiązki rutynowo, jednak nie wykazują chęci na osobisty rozwój i poszerzenie zakresu dotychczasowych umiejętności, powinni liczyć się z tym, że jeśli ich pracodawca może mieć inną wizję. Chcąc progresu firmy, tego samego zacznie wymagać od zatrudnionych.

To przykre, że okres Świąt obfituje w tego typu nowiny ale właśnie w grudniu należy dopiąć wszelkie formalności. Pracownicy powinni być więc zorientowani w swojej sytuacji, by mieć czas na ewentualną zmianę firmy. Ci, których pracodawca na pewno chce pożegnać, powinni także mieć czas na rozpisanie postanowień noworocznych oraz budowanie ścieżki kariery w innym miejscu.

Osobowość pracownika – klimat firmy

Nie zawsze zwalniani są ci, którzy popełniają najwięcej błędów – nie, jeśli oni nie boją się ryzyka. Pracownicy, którzy podejmują wyzwania i wykazują predyspozycje wybiegające poza wymagania ich stanowiska, są w firmie na wagę złota. Pracodawcy zdają sobie z tego sprawę, dlatego pozostawiają tych nietuzinkowych ludzi, którzy stanowią inspirację do rozwoju przedsiębiorstwa.

Bardzo ważne jest też dopasowanie osobowości pracownika do charakteru firmy. Często jedna osoba jest w stanie zniszczyć atmosferę pozostałym pracownikom, co zaburza ich pracę i wpływa negatywnie na rozwój firmy. Brak tolerancji, agresja, dyskryminacja, są coraz częstszymi powodami do zwalniania nawet tych najzdolniejszych.

Współpraca między pracownikami

Poprzedni akapit łączy się ze współpracą zatrudnionych. W końcu klimat w biurze może sprzyjać lub przeciwnie – niszczyć możliwość podejmowania burzy mózgów. W branży kreatywnej jest ona niezwykle istotna. Nie sprawdza się tutaj koncepcja posadzenia pracowników przed komputerami i wyposażenia ich w telefon. Klienci bywają różni, obmyślanie nowych planów działania wymaga różnego rodzaju spojrzenia na sprawę. Możliwość kooperacji między pracownikami, rozwija firmę i sprawia, że staje się ona o wiele bardziej kreatywna.

Zaangażowanie w postęp firmy

Kolejne firmowe perełki to ludzie, którym realnie zależy na postępie firmy, w której są zatrudnieni. Pracodawcy, którzy dostrzegają ich troskę i zaangażowanie, nie muszą martwić się rozliczanie czasu pracy, czy koniecznością monitorowania ich postępów. Zaangażowani pracownicy po prostu chcą robić wszystko jak najlepiej. Nic więc dziwnego, że to właśnie oni znają początki firmy i przechodzą przez wszystkie, nawet najtrudniejsze etapy w przedsiębiorstwie.


Zobacz inne