Biosys Facebook Pixel

Kształt dłoni ma znaczenie

Zamki na linie papilerne w systemach SKD

Czwartek, 2 lipca 2015

Kształt dłoni ma znaczenie

dłoń człowieka z obrączką na palcu

Techniki weryfikacji biometrycznej to jedne z naszych ulubionych tematów w ostatnim czasie. Wszystko za sprawą rozwoju technologicznego, dzięki któremu każdego dnia słyszymy o nowinkach z różnych dziedzin, gdzie rozwój technologii odgrywa dużą rolę. Podobnie jest również w przypadku biometrii. Weryfikowaliśmy już odciski palców, skany tęczówek czy głos. Jednak prawda jest taka, że w dzisiejszych czasach metod weryfikacji jest tak wiele, że ciężko byłoby skupić się na jednej.

Weryfikacja w systemie SKD

Dość ciekawym sposobem weryfikacji jest zastosowanie rozpoznawania kształtu dłoni. Rozwiązanie to jest dość proste we wprowadzeniu i późniejszym jego użyciu, a przy tym większość społeczeństwa nie ma nic przeciwko niemu. Metoda polega na uzyskaniu skanu dłoni. Odbywa się to za pośrednictwem oświetlenia promieniami podczerwieni. Po takim zabiegu uzyskuje się trójwymiarową wizualizację dłoni, dzięki czemu urządzenie ma możliwość uzyskania geometrycznych parametrów dłoni. Chodzi tutaj przede wszystkim o uzyskanie danych takich jak długości i grubości palców, szerokości i grubości śródręcza, proporcji śródręcza lub palców. Po zebraniu wszystkich koniecznych danych, w systemie tworzony jest wzorzec, który później służy do weryfikacji konkretnych cech dłoni danego pracownika.

Warto zauważyć, że metoda nie jest wolna od wad. Tak jak w przypadku odcisków palców, tęczówki czy układu krwionośnego nie ma mowy o znalezieniu drugiego, takiego samego egzemplarza, o tyle w przypadku kształtu czy wielkości dłoni możliwe jest, że bliźniacy będą właścicielami identycznych w budowie dłoni. Z kolei krewni pracownika mogą posiadać dłoń o zbliżonych parametrach, które również mogą zostać poprawnie zweryfikowane. Nie są to jednak jedyne wady urządzenia. Ten system kontroli dostępu zajmuje dość dużo miejsca, a koszt jego jest nieporównywalnie wysoki w porównaniu do innych metod weryfikacji.

Warto jednak pochylić się nad takim rozwiązaniem. Przecież nie każdy członek rodziny pracownika od razu ma w zamierzeniu okraść firmę brata. A duża ilość potrzebnego miejsca wcale nie dyskwalifikuje urządzenia w jego zadaniach.


Zobacz inne