Małe urządzenie – ogromny potencjał

Czy pozwolisz wszczepisz sobie chip?

Czwartek, 20 października 2016

Małe urządzenie – ogromny potencjał

technologia płytka PCB


Czym są chipy i dlaczego ostatnio robi się tak głośno na ich temat? Czy znamy już ich zastosowanie oraz czy widzimy w nich potencjał na wywołanie rewolucji w naszym życiu? Stosujemy już chipy u zwierząt.

Jest to nieinwazyjny zabieg, który pozwala na bezproblemowe znalezienie zagubionego zwierzaka. W tym przypadku ogłoszenia przemakające na deszczu mogą okazać się zbędne. Chip z GPS-em to koszty kilkudziesięciu złotych, a efekty są niewymiernie lepsze od stosowania tradycyjnych metod poszukiwania zagubionego.

Czy takie chipy mogłyby być stosowane także w przypadku ludzi? 

Oczywiście.

Jednak tutaj pojawia się problem moralny. W dalszym ciągu mamy wątpliwości co do stosowania jakichkolwiek eksperymentów na ludziach. Chociaż większość z nich doprowadziło do rewolucji  ratujących nam życie, w dalszym ciągu jest to proces trudny do wdrożenia.

Od narodzin, po dorosłe życie

Fundacja Billa i Melindy Gatesów już w 2018 roku, wprowadzi na rynek chip umożliwiający zdalną kontrolę narodzin.

Jak doszło do skonstruowania tego wynalazku?

Zainspirowano się chipem antykoncepcyjnym, który może być wykorzystany na wiele różnych sposobów, np. poprzez umieszczenie lekarstwa, czy … rejestrację czasu pracy zatrudnionego. Dzięki nadajnikom wykrywających aktywność umysłową, odpowiadającą wykonywaniu określonych zadań, a także poprzez wcześniej wspomniany czujnik GPS.

Chip o wymiarach 20 x 2 x 7 mm bezboleśnie może znaleźć się pod skórą pacjenta. Znajdujący się w nim niewielki zbiorniczek, może posiadać dowolną funkcję – zarówno wykrywacza kłamstw, dozownika na lekarstwa, wykrywacza pulsu, pracy serca dziecka w brzuchu matki, czy nośnika pamięci. Pluskwa wszczepiona w brzuch, pośladki, czy ramię, będzie niezauważalna zarówno dla użytkownika, jak i obserwatorów.

mikrochip elektroniczny trzymany w palcach

Inwigilacja?

Oczywiście, głosy protestujących dają się słyszeć, jeszcze przed wprowadzeniem innowacyjnych chipów na rynek. W końcu wielu z nas obawia się konsekwencji wdrożenia technologii, które chociaż dzisiaj pomogą, w niedalekiej przyszłości mogą zacząć nam szkodzić.

Głosy wątpienia w słuszność wprowadzania cybernetyki w ludzkie życie, są zrozumiałe. Jednak prawdopodobnie wielu z nas, w sytuacjach kryzysowych, będzie chciało skorzystać z przywileju nowoczesności. Wówczas dojdzie do kolejnej rewolucji w myśleniu społeczeństwa, co pozwoli na zrobienie dużego kroku w kierunku realizacji wizji znanych futurologów.


Zobacz inne