Mieć oko na pracowników

Wykorzystanie technologii przy rejestracji czasu pracy

Wtorek, 29 marca 2016

Mieć oko na pracowników

kamera CCTV umieszczona na ścianie

Rejestracja czasu pracy wymaga odpowiedniego sprawdzenia każdego pracownika czy właściwie odbił swoją kartę podczas wejścia lub wyjścia z firmy. Dokładna kontrola ma na celu także wyeliminowanie nieuczciwego zachowania jak np. odznaczanie się za kolegę. W celu lepszej ewidencji czasu pracy stosuje się również fotorejestratory. 

To  podwójne zabezpieczenie przed wejściem na teren firmy niepowołanych osób lub odbijaniem karty za innych pracowników. Fotorejestrator jest połączeniem zwykłego systemu rcp oraz kamery cctv. Pozwala ona na dokładne określenie, kto wchodzi na teren przedsiębiorstwa, o której zaczyna i kończy pracę oraz umożliwia rejestracje momentu odbicia karty. Dowolny system kontroli dostępu montuje się w pobliżu miejsca wejścia do firmy. W okolicy podłącza się kamerę, która rejestruje obraz. Ważne, aby urządzenie było zamontowane tak, aby widoczna była twarz pracownika oraz żeby możliwe było rozpoznanie, czyją kartę odbija. Kamera wykonuje serię zdjęć w momencie zbliżenia identyfikatora, kilka sekund przed, w trakcie oraz kilka sekund po wykonaniu czynności. Urządzenie automatycznie przypisuje fotografie do konkretnego wydarzenia, tak aby ułatwić późniejszą identyfikację danej osoby.

Wśród zalet fotorejestracji można wymienić dokładność, z jaką wykonywana jest ewidencja czasu pracy. Oprócz tradycyjnego czytnika mamy zapis zdjęciowy, który podwójnie zabezpiecza teren firmy przed dostępem niepowołanych osób lub zapobiega nieuczciwym praktykom. Tym samym zyskujemy pewność, że każdy pracownik uczciwie rejestruje momenty swojego wejścia i wyjścia z pracy. W firmach budowlanych lub tam, gdzie wymagany jest specjalistyczny ubiór, kamery mogą pokazać czy zatrudniony jest gotowy do wykonywania swoich zadań i czy ma na sobie odpowiedni strój. Jeśli zastosujemy kamerę z funkcją ruchomego monitoringu, możemy wyłapać pracowników, którzy wchodzą na teren przedsiębiorstwa bez dokonania rejestracji. Kamera zamontowana w pobliżu urządzenia zbliżeniowego pozwala również na odpowiednie jego zabezpieczenie. Taka funkcja przyda się w momencie, gdy ktoś będzie chciał oszukać system lub uszkodzić czytnik.

Każdy fotorejestrator ma możliwość wykonywania raportów, które wykorzystywane są do różnych celów. Najczęściej uzupełniają wykaz rejestracji czasu pracy, dokładnie określają godziny rozpoczęcia i zakończenia wykonywania zadań oraz upewniają, że kartą posługuje się jej właściciel.


Zobacz inne