Pięć sposobów na szybką ewidencję czasu pracowników

Etatomierz dla ewidencji czasu pracy

Piątek, 18 marca 2016

Pięć sposobów na szybką ewidencję czasu pracowników

terminal płatniczy czytnikkart

Ewidencja czasu pracy przeprowadzana jest w większości firm i zdobywa coraz szerszą popularność. Stosowana jest w różnego typu przedsiębiorstwach, gdzie pracuje zróżnicowana liczba pracowników. O ile w przypadku małych firm, ewidencja czasu pracy nie stanowi problemu, ponieważ ze względu na niewielką liczbę zatrudnionych przeprowadzana jest sprawnie, o tyle w większych zakładach może stanowić pewien kłopot. Duża ilość pracowników, przychodzących zazwyczaj na jedną godzinę do pracy, może powodować zator podczas sprawdzania obecności na wejściu. Z pomocą przychodzi nowoczesny system RCP.

Systemy RCP dla firm

Pozwalają one w szybkim tempie zweryfikować moment wejścia oraz wyjścia danego pracownika z firmy, a dodatkowo posiada funkcje zliczania nadgodzin czy dni urlopowych. Programy do rozliczania czasu pracy mogą działać dzięki specjalnym technologiom, usprawniającym pracę w przedsiębiorstwie. Mogą być wyposażone w karty zbliżeniowe, czytniki linii papilarnych, karty MIFARE czy fotorejestratory.

Pierwsze z typów, czyli systemy zbliżeniowe, są często wykorzystywane przed pracodawców, chcących kontrolować czas pracy swoich podwładnych. Do rejestracji wykorzystywane są specjalne karty, które zbliża się do czytnika w celu aktywacji. Posiadają zapis informacji o danych określonego pracownika oraz zapamiętują godziny rozpoczęcia, a także zakończenia pracy. Wliczają także wyjścia służbowe oraz prywatne. Program pozwala na szybkie zweryfikowanie pracownika, bez tworzenia zbędnych kolejek, które pojawiają się przy większej liczbie zatrudnionych.

Drugim typem systemu RCP, również często stosowanym jak zbliżeniowe, jest oprogramowanie działające we współpracy z czytnikiem linii papilarnych. Jest ono bardziej zaawansowane technologicznie i umożliwia dokładniejszą identyfikację. Dzięki specyfikacji linii papilarnych nie da się ich podrobić lub odbić za kogoś, jak może to mieć miejsce w przypadku karty. Z drugiej strony, w przypadku uszkodzenia naskórka na palcach, weryfikacja może być utrudniona. Program ten wzbudza też niemałe kontrowersje w związku z pytaniem, czy pracodawca ma prawo do przechowywania zapisu linii papilarnych pracownika.

Etatomierz - program ewidencja czasu pracy

Kolejnym sposobem na ewidencję czasu pracy są karty MIFARE. Jest to połączenie dwóch wcześniej omówionych opcji. O wiele bardziej bezpieczne od jednej stosowanej metody, ponieważ działa dzięki podwójnemu potwierdzeniu pracownika. Najpierw identyfikacja odbywa się za pomocą specjalnej karty, na której zapamiętany został zapis linii papilarnych, a następnie odbywa się dodatkowe rozpoznanie, dzięki dotknięciu panelu palcem. To przydatna opcja w przypadku, gdy zgubimy kartę lub zranimy się w dłoń.

Szczególną metodą kontroli czasu pracy są fotorejestratory. Pozwalają na dokładną identyfikację pracownika dzięki kamerom umieszczonym przed wejściem do zakładu firmy. Utrudniają też popełnienie oszustwa poprzez podszywanie się pod inną osobę.


Zobacz inne