Pod czujnym okiem monitoringu

Podejrzane zachowania w oku kamery CCTV

Poniedziałek, 23 maja 2016

Pod czujnym okiem monitoringu

kamera-CCTV-obrotowa.jpg

Współcześnie kamery są wszędzie. Na przystanku, na ulicy, w miejscu pracy czy pomieszczeniach publicznych. W każdym momencie jesteśmy obserwowani przez co najmniej kilka kamer, które rejestrują każdy nasz ruch. Brzmi przerażająco? Być może, jednak pod uwagę weźmy również zalety takiego działania. Dzięki monitoringowi mamy pełną kontrolę nad naszą firmą i pracownikami, a tym samym możemy czuć się pewnie i bezpiecznie.

Kamery CCTV wykorzystywane są w tzw. telewizji przemysłowej, czyli systemie urządzeń monitorujących, rozmieszczonych na terenie przedsiębiorstwa. W ten sposób zabezpieczamy przed okradzeniem budynki należące do firmy – halę produkcyjną z kosztownymi maszynami, magazyny wypełnione produktami czekającymi na transport czy pomieszczenia biurowe pełne ważnych dokumentów. Każdy przedsiębiorca musi liczyć się z możliwością, że ktoś pokusi się, aby okraść jego wartość, bez względu na charakter prowadzonej działalności. Zatrudnienie dodatkowego pracownika na stanowisko ochroniarza nie zawsze jest skuteczne. Człowiek może zawieść lub przeoczyć pewien szczegół. Czujnemu oku kamery nic nie umknie. Stąd przewaga urządzeń monitorujących.

Kamery mogą być rozlokowane w strategicznych punktach lub na terenie całego przedsiębiorstwa. Stanowią zamknięty system, do którego dostęp mają tylko powołane osoby. Pozwala na wyłapywanie podejrzanych zachowań na terenie firmy. Kamery CCTV można spotkać w supermarketach, na ulicach miast czy określonych przedsiębiorstwach. Zapewniają odpowiedni poziom bezpieczeństwa i pewności, że nikt niepowołany nie ma dostępu do określonych pomieszczeń.

System SKD

Monitoring CCTV to rodzaj systemu kontroli dostępu, który może być wykorzystywany również w formie wideorejestracji. O działaniu takiego schematu pisaliśmy w jednym z poprzednich artykułów. To zaawansowana metoda sprawdzania, czy ktoś niepowołany nie chce uzyskać dostępu do strzeżonego pomieszczenia lub firmy. W pamięci systemu powinien się znaleźć wizerunek każdego pracownika, który jest upoważniony na wejścia na dany teren. Urządzenie sprawdza zgodność pomiędzy osobą, która stoi przed czytnikiem, a zapisanymi danymi. Tylko w przypadku potwierdzenia dwóch obrazów można uzyskać dostęp. 

W systemie SKD (System Kontroli Dostępu) często wykorzystywane są również zamki na odcisk palca, czyli czytniki biometryczne. Takie rozwiązania w znacznym stopniu poprawiają bezpieczeństwo w firmach i instytucjach.


Zobacz inne