Prowadzenie karty ewidencji czasu pracy cz. II

Jak działa System Ewidencji Czasu Pracy

Piątek, 4 marca 2016

Prowadzenie karty ewidencji czasu pracy cz. II

zegar ze wskazówkami - czas płynie

System Ewidencji Czasu Pracy

Ewidencja czasu pracy jest procesem powszechnie stosowanym w wielu firmach, gdzie obowiązuje czasowy tryb wykonywania zadań. To nie tylko obowiązek, który prawo nakłada na pracodawcę, ale także powinność pracowników, którzy muszą zgodnie z prawdą odznaczać się w specjalnym systemie rcp. W poprzednim artykule opisaliśmy nieco prowadzenie karty rejestracji czasu pracy, teraz chcemy dopowiedzieć jeszcze kilka istotnych faktów z tym związanych.

Podczas rozliczania czasu pracy nie ma potrzeby notowania dokładnej godziny wejście oraz wyjścia pracownika z firmy. System oblicza jedynie ilość godzin, które zostały poświęcone na pracę, zatem nie jest wymagana dokładność co do minuty. Pracodawca rozlicza się z pracownikiem na podstawie wypełnionego wymiaru godzinnego i na tej podstawie wypłaca stosowne wynagrodzenie. Zatem momenty wejścia i wyjścia z pracy nie muszą być odznaczone. Rozwiązaniem będzie właściwie wdrożony System Ewidencji Czasu Pracy.

Karta Ewidencji Czasu Pracy

Dużym ułatwieniem jest prowadzenie karty ewidencji czasu pracy w formie elektronicznej. Służą do tego specjalne programy, które obliczają ilość przepracowanych godzin, umieszczają informacje o godzinach nadliczbowych czy urlopach, zwolnieniach chorobowych, a także dniach wolnych od pracy. Takie rozwiązanie znacznie usprawnia cały proces i daje bardziej wiarygodne wyniki niż stosowanie tradycyjnej karty na podpisy. Systemy rcp mogą pracować na zasadzie odbijania specjalnej karty przy wejściu oraz wyjściu z pracy lub skanowania linii papilarnych. W zależności od potrzeby firmy występuje kilka wariantów oprogramowania. Dostosowane są zarówno do wielkości zakładu, jak i liczby zatrudnionych w niej pracowników.

Co ciekawe, pracodawca może stosować dowolne symbole dla usprawnienia procesu kontroli czasu pracy. Może stworzyć specjalną legendę dla każdego wymyślonego przez siebie znaku i w ten sposób odznaczać odpowiednie treści. Powinny być one jasne dla każdej ze stron, zarówno właściciela firmy, jak i pracowników.

W przypadku nadgodzin pracownicy mają prawo do skorzystania z czasu wolnego, adekwatnego do przepracowanego okresu. Na pisemny wniosek może zostać on udzielony, a pracodawca ma obowiązek włączyć odpowiednią dokumentację do systemu ewidencyjnego. Stosowne podanie powinno być przechowywane razem z kartą rozliczania czasu pracy.

Pozdrawiamy, Biosys.pl


Zobacz inne