Biosys Facebook Pixel

Rejestratory zbliżeniowe dla systemów RCP

Rejestracja czasu pracy w oparciu o rejestratory na karty

Wtorek, 26 kwietnia 2016

Rejestratory zbliżeniowe

zbliżeniowy rejestrator czasu pracy

Rozważając zakup urządzenia do rejestracji czasu pracy, warto zastanowić się nad tym, aby było ono funkcjonalne i wydajne, nawet przy większej liczbie użytkowników. Jego użytkowanie powinno być proste i nie powodować utrudnień w momencie, gdy kilka osób chce jednocześnie odznaczyć początek czy koniec swojej pracy. Dlatego dobrym rozwiązaniem będą czytniki zbliżeniowe lub czytniki biometryczne (rejestrator).

Rejestracja czasu pracy to ważny aspekt funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa. Pracownicy powinni dokładnie zaznaczyć moment rozpoczęcia oraz zakończenia pracy, tak aby można było sprawiedliwie rozliczyć ich aktywność zawodową. Nagminne są praktyki oszukiwania pracodawców co do liczby przepracowanych godzin. Wcześniejsze wyjście lub późniejsze przyjście do pracy to niestety częste zachowanie w wielu firmach. Dlatego coraz popularniejsze są systemy rcp, których zadaniem jest zapobieganie nieuczciwym działaniom. Urządzenie wychwytuje takie zdarzenia jak początek oraz koniec pracy, a także przerwy w ciągu dnia. Podlicza godziny spędzone w miejscu zatrudnienia i na ich podstawie może rozliczać pracownika na koniec miesiąca.

Rozliczanie czasu pracy może odbywać się na kilka sposobów. Najprostszym wyjściem jest wpisywanie momentu rozpoczęcia i zakończenia pracy w specjalnie przygotowany zeszyt z odpowiednimi drukami. Metoda taka niestety jest zawodna i nie sprawdzi się przy większej liczbie pracowników. Przed wejściem mogą tworzyć się kolejki, gdy kilka osób będzie chciało jednocześnie podpisać się na druku. Dlatego lepszym rozwiązaniem będzie wybór rejestratorów zbliżeniowych, które działają na karty magnetyczne. Jednocześnie pełnią one funkcję kontroli dostępu, która pozwala tylko upoważnionym osobom na wejście do firmy lub określonego pomieszczenia.

Urządzenie działa poprzez zeskanowanie wspomnianej karty magnetycznej, wcześniej wprowadzonej do pamięci systemowej. Są one imienne i zawierają informacje dotyczące konkretnego pracownika. Nie ma zatem możliwości podrobienia karty lub odbicia się tą samą dwa razy. Czytnik może być połączony z rejestratorem (najczęściej jest to komputer PC) na trzy różne sposoby. Może to być sieć LAN, połączenie kablem szeregowym RS232 lub RS485 albo przenoszenie danych na pamięci flash USB, czyli na przykład na pendrive. 

Rejestratory czasu pracy mogą występować w różnych wielkościach i cechować się zróżnicowaną funkcjonalnością. Rejestrator zbliżeniowy jest jednak jednym z najpopularniejszych rozwiązań ze względu na swoje gabaryty i wygodę użytkowania.


Zobacz inne