Rozbudowa systemu kontroli dostępu

Jak powiększyć posiadany system kontroli dostępu?

Piątek, 16 września 2016

Rozbudowa systemu kontroli dostępu

klamka na pastylkę 1-wire

Współcześnie w niemalże każdym zakładzie pracy czy instytucji znajdują się czytniki kart zbliżeniowych i urządzenia kontroli dostępu. Takie systemy są obecne na porządku dziennym i wielu przedsiębiorców nie wyobraża sobie prowadzenia biznesu bez nich. Szczególnie gdy nie chce narazić się na ryzyko kradzieży wytwarzanych produktów czy dostęp niepowołanych osób do określonych pomieszczeń. Jednak nie zawsze możemy wszystko przewidzieć i raz założony system może w pewnym momencie okazać się niewystarczalny. Konieczna jest wtedy jego rozbudowa.

Powiększenie systemu kontroli dostępu to niekiedy skomplikowany proces. Wszystko zależy od wybranego rozwiązania oraz zastosowanego sprzętu. Zawsze wiąże się to jednak z dodatkowymi przyłączami, bardziej lub mniej skomplikowanymi. Już na etapie montażu systemu warto pomyśleć o tym, że w przyszłości będziemy chcieli poszerzyć dany układ. Należy wtedy zastosować system, który daje możliwości łatwego i bezproblemowego poszerzenia łącza.

W układach podłączanych za pośrednictwem kabla wszelkie modyfikacje są utrudnione i wiążą się z dodatkowymi kosztami. Niekiedy zachodzi konieczność rozkuwania ścian, w miejscach, przez które przechodzi instalacja lub tam, gdzie ma zostać dołączona. Wiążę się to z kolejnymi pracami remontowanymi, tynkowaniem i malowaniem ścian, co w konsekwencji podnosi całkowite koszty poszerzenia systemu.

Innym wyjściem z takiej sytuacji jest zamontowanie na drzwiach punktu kontroli dostępu, pracującego w trybie automatycznym. Jednakże takie rozwiązanie nie pozwala na pełny nadzór nad wszelkimi punktami dostępowymi. Wszystkie elementy nie są wtedy połączone w jeden system.

Najlepszą metodą jest instalacja systemu obsługiwanego drogą radiową. W ten sposób mamy możliwość bezproblemowego włączenia kolejnego punktu dostępowego do istniejącej sieci bądź założenie nowego systemu. Całość zasilana jest bateriami, które umożliwiają sprawne i długie funkcjonowanie niezbędnych komponentów. Brak okablowania sprawia, że system jest bardziej praktyczny i możliwy do instalacji w niemalże każdych warunkach.

Zazwyczaj w skład wyżej wymienionego połączenia, sterowanego dzięki komunikacji radiowej, wchodzić może kilka rodzajów czytników kart zbliżeniowych. Dzięki nim można uzyskać dostęp do danego pomieszczenia lub wejść na teren strzeżonej firmy.


Zobacz inne