Biosys Facebook Pixel

Schemat działania czytników zbliżeniowych

Jak działają systemy oparte o karty zbliżeniowe RFID?

Czwartek, 2 czerwca 2016

Schemat działania czytników zbliżeniowych

zbliżeniowa karta wejścia na teren firmy

Każdy rodzaj urządzeń wykorzystywanych w programie ewidencji czasu pracy różni się od siebie pod względem funkcjonalności i sposobu działania. Jednym z najczęściej stosowanych typów jest czytnik kart elektromagnetycznych. Pozwala na łatwe i sprawne korzystanie z urządzenia. Jak działa sprzęt uruchamiany za pomocą specjalnej karty?

Czytniki kart określane są również mianem RFID, co w tłumaczeniu oznacza Radio frequency identification. System oparty jest na działaniu fal radiowych, o różnej częstotliwości. Do odczytu oraz zapisu danych na karcie używa się specjalnych układów elektronicznych, które są zazwyczaj wbudowane w plastikowe karty. Taka technologia wykorzystywana jest w przypadku rejestracji czasu pracy lub kontroli dostępu.

Każdy czytnik występuje w różnych konfiguracjach, dostosowanych do potrzeb konkretnego pracownika. Dobrze dopasowany system gwarantuje poprawne funkcjonowanie. W podstawowej wersji układ zbliżeniowy składa się z czytnika zawierającego nadajnik i dekoder sygnału, wbudowanej anteny, która jest niewidoczna oraz transpondera do kart magnetycznych.

W jaki sposób funkcjonują poszczególne elementy? Otóż czytnik za pomocą nadajnika wytwarza zmienne pole elektromagnetyczne wokół zamontowanej anteny. Karty zbliżeniowe zasilane są prądem indukcyjnym, a w jej środku znajduje się element zbierający energię pola, czyli tzw. kondensator. Gdy zgromadzi on wystarczającą ilość mocy, wysyła do urządzenia odpowiedź, która jest przez czytnik odbierana i dekodowana. W ten sposób można uzyskać dostęp lub odmowę uruchomienia zamka lub systemu dostępowego. Za weryfikację odpowiada tutaj rejestrator zbliżeniowy.

Karty RFID występuję w kilku rodzajach, dostosowanych do określonych typów czytników. Jednymi z najpopularniejszych rozwiązań są UNIQUE oraz MIFARE. Pierwszy rodzaj kart to najprostszy i najczęściej stosowany system RFID. Posiadają unikalnie zapisywany kod, otrzymywany podczas produkcji. Karty działają w częstotliwości 125 kHz. Wykorzystywane są najczęściej w systemach kontroli dostępu oraz rozliczania czasu pracy.

Natomiast drugi typ kart, czyli MIFARE, są standardem opracowanym przez firmę Philips. Można w nich stosować znaczniki pamięciowe w formie podstawowej, jak i zaawansowanej. Najczęściej można je spotkać w formie kart bankowych, biletów, a także kart identyfikacyjnych. 

Możliwa jest też wykorzystanie czytnika dualnego, np ten czytnik biometryczny ma taką opcję. 


Zobacz inne