Skórna rewolucja w czytnikach biometrycznych

Prace nad DNA i możliwości rozwoju nauki

Poniedziałek, 17 października 2016

Skórna rewolucja

palec wskazujący - linie papilarne - odcisk palca

W laboratorium o nazwie Poietis już od 4 lat są przeprowadzane badania niezbędne do stworzeniem skóry, posiadającej ludzkie DNA. Jej produkcja ma być możliwa dzięki technologii druku 3D. To z pewnością wspaniała wiadomość dla osób związanych z branżą medyczną. Obszerne poparzenia, choroby skóry oraz wiele innych przypadków, wymagających ciężkiej i bolesnej rehabilitacji, będzie można wyleczyć za pośrednictwem kilku zabiegów transplantacji.

Wiadomość o powszechnym stosowaniu sztucznie wytworzonej skóry, zawierającej kod DNA, jest rewolucją także w dziedzinie manipulowania ludzką tożsamością. Jakie inne możliwości, wynikające z tego odkrycia, czekają nas w przyszłości?

  • Kamuflaż – ukrycie swoich odcisków palców pod odciskami innej osoby;
  • Możliwość całkowitej regeneracji skóry;
  • Wcielanie się w rolę kogoś innego.

Jeśli sztuczna skóra będzie mogła posiadać własne ukrwienie, a jednak pozostanie warstwą oddzielną od organizmu nosiciela, będziemy mogli manipulować danymi DNA, np. podczas pobrania śladów krwi, pozostawionych po zadraśnięciu skóry. Taki zabieg był przedstawiony w filmie Gattaca. Bohater udawał kogoś, kim nie był. Dzięki temu uzyskał dostęp do rozwoju swoich predyspozycji w miejscu, do którego nie byłby dopuszczony ze względu na swoje „wadliwe” DNA.

Czy możemy zatem mówić o oszustwach mających miejsce w większych korporacjach, gdzie człowiek zaistnieje jedynie kod, czy numer? Oczywiście. Skoro znalezienie intruza w danym obiekcie będzie trudne do wykrycia, kontrola dostępu do ważnych danych firmowych, doczeka się jeszcze większego zaostrzenia. Rozwój technologiczny jest wielopłaszczyznowy.

Zanim jednak dojdzie do tego rodzaju manipulacji, możemy uspokoić swoją wyobraźnię.

„Prawdziwa” sztuczna skóra powinna składać się z dwóch warstw – naskórka i skóry. Wszystko po to, aby mogła żyć i być unerwiona. Powinna też rosnąć, stąd temat jest dość skomplikowany i zapewne zajmie jeszcze kilka lat prac laboratoryjnych.

Poza skórą, wykorzystującą ludzkie DNA, w dalszym ciągu trwają próby udoskonalania skóry sztucznej, stworzonej ze specjalnej gumy, która już w tym momencie potrafi wyczuć, kiedy jest dotykana i wysłać do układu nerwowego adekwatną informację. Ten typ skóry prawdopodobnie doczeka się szybszej premiery na rynku.

Dzięki wdrożeniu tego rozwiązania w życie, możliwe będzie tworzenie protez, świadomie chwytających przedmioty, odbierających wrażenia, czy przeczuwających niebezpieczeństwo. Czy to początek generacji robotów, łudząco przypominających istoty ludzkie?

Czytnik biometryczny

Już teraz możesz skorzystać z nowoczesnej technologi u siebie w domu i w swojej firmie. Dostępne są już czytniki biometryczne, które można wykorzystać w firmie do rejestracji czasu pracy, a nawet w domu do kontroli dostępu. Co więcej, można połączyć funkcję biometryczną ze zbliżeniową. Urządzenia biometryczne już teraz potrafią sczytywać linie papilarne (odciski palców) a także rozpoznają rysy twarzy. To doskonałe rozwiązanie, jeśli nie chcesz lub nie możesz dotykać skanera linii papilarnych. 


Zobacz inne