Sposoby kontroli dostępu
Jakie metody wykorzystujemy dla Kontroli Dostępu?
Czwartek, 27 kwietnia 2017
Sposoby kontroli dostępu

Kontrolowanie momentu wejścia i wyjścia pracownika z pracy na przestrzeni lat uległo dużej zmianie. Tradycyjne listy obecności coraz częściej zastępują systemy biometryczne, które w znacznym stopniu ułatwiają weryfikację i wzmacniają bezpieczeństwo. Jak działają nowoczesne systemy kontroli dostępu?
Odcisk palca i linie papilarne
To bardzo szybka metoda kontroli dostępu. Urządzenia wyposażone w specjalne pole skanujące w momencie przyłożenia opuszka palca skanuje go i przetwarza na kod cyfrowy, na podstawie którego dokonuje się weryfikacji pracownia. Dzieje się to za pomocą punktów charakterystycznych na dłoni. W zależności od tego, czy dana osoba ma uprawnienia do wejścia w strefę chronioną, system zwalnia elektrozamek lub nie. Urządzenie zapisuje każde wejście i wyjście pracowników. Jest to metoda zapewniająca wysoki poziom bezpieczeństwa. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Kontrola dostępu - rejestratory
Rysy twarzy
Urządzenia działające w oparciu o geometrię twarzy mają zapisany w swojej pamięci matematyczny odpowiednik wzorca twarzy każdego pracownika, który jest wprowadzany do systemu przez administratora. Wykonywane przez kamerę zdjęcia mają porównać wzorce twarzy danej osoby z rysami zapisanymi w bazie danych, czyli z ich geometryczno-matematycznym odpowiednikiem. Projektanci takich sposobów weryfikacji dbają o to, by urządzenia skupiały się na cechach indywidualnych – wielkości oczu czy nosa, dzięki czemu zmiany w wyglądzie, czy niewielkie poruszenie nie wpłyną na skuteczność rozpoznania przez system. Przy okazji to bardzo higieniczne rozwiązanie.
Oprócz biometrycznych sposobów kontroli dostępu pojawiają się również te bardziej tradycyjne – karta zbliżeniowa czy kody PIN.
Zobacz inne