Świat widziany oczami smartfonu

Smartfon i kontrola dostępu?

Poniedziałek, 19 grudnia 2016

Świat widziany oczami smartfonu

telefon smartfon

Używamy ich na co dzień i nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wielka siła drzemie w tych poręcznych, niewielkich urządzeniach. Smartfony towarzyszą nam niemalże na każdym kroku i czasami trudno wyobrazić sobie wyjście bez nich z domu. Za ich pośrednictwem dzwonimy, piszemy smsy, robimy zdjęcia, wysyłamy je do znajomych, nagrywamy dźwięk, a także sprawdzamy wiadomości w Internecie. Jednak to nie jedyny sposób, w jaki możemy wykorzystać nasz nowoczesny telefon.

Każdy z nas ma przynajmniej jeden smartfon, który służy nam do kontaktu z innymi. Niekiedy posługujemy się kilkoma urządzenia, jeśli wymaga od nas tego np. praca. W każdym przypadku telefon stanowi jedno z podstawowych narzędzi, które wykorzystujemy przy wykonywaniu zadań pracowniczych czy do celów typowo osobistych. Jeśli wydaje nam się, że takie urządzenia nie kryją w sobie nic, czego sami nie jesteśmy w stanie zobaczyć, bardzo się mylimy.

O tym, jaka moc drzemie w zwykłym smartfonie, przekonał się pewien Holender, który stał się ofiarą kradzieży telefonu. Mężczyzna wiedział, że poszukiwania skradzionego urządzenia mogą nie przynieść rezultatu, jednak chciał sprawdzić, jak wygląda „życie” jego smartfona po zmianie właściciela. W tym celu zakupił drugi identyczny model, jak ten, który stracił i zainstalował na nim specjalne oprogramowanie umożliwiające śledzenie drugiego urządzenia. Dzięki możliwości połączenia się z Internetem udało się namierzyć zgubę i śledzić jej kroki w rękach złodzieja. W ten sposób mężczyzna w pewnym stopniu złamał kontrolę dostępu swojego telefonu i mógł nagrywać to, co widziała kamera zamontowana w urządzeniu.

Na podstawie swoich obserwacji nagrał film, który pokazuje, w jakich miejscach bywał złodziej i jego skradziony smartfon. Swoją pracę umieścił w Internecie, gdzie do tej pory nagranie obejrzało 1,7 mln użytkowników! Dzięki takiemu odkryciu mógł dokładnie zlokalizować położenie sprzętu. Niewykluczone, że w przyszłości sposób ten posłuży policji w poszukiwaniach zaginionych sprzętów. Świat widziany oczami naszego smartfonu może wiele nam wiele powiedzieć o tym, co otacza nas na co dzień.


Zobacz inne