Biosys Facebook Pixel

Systemy kontroli dostępu w szpitalach

Zabezpieczamy szpitale systemami KD

Czwartek, 13 października 2016

Systemy kontroli dostępu w szpitalach

budynek szpitala Kopernika w Łodzi

Udając się do szpitala na badania bądź zabieg czy odwiedzając chorego, chcemy mieć pewność, że nikt niepowołany nie ma wglądu do naszych danych, dokumentacji medycznej, a w niektórych przypadkach także do sali chorych. To samo dotyczy dostępu do leków na receptę czy innych specyfików chemicznych, jakich pełno jest w szpitalach, przychodniach czy ośrodkach medycznych. Dlatego ważne, aby tego typu placówki posiadały odpowiednie systemy kontroli dostępu i chroniły swoich pacjentów.

Nie rzadko słyszy się o przypadkach wyniesienia ważnych leków ze szpitala przez niepowołaną osobę. Zdarzają się też przypadki, że ktoś niepowołany ma możliwość sprawdzenia  naszej dokumentacji medycznej, chociaż tego sobie nie życzymy. Nie wspominając o przypadkach wejścia nieupoważnionych na teren szpitala lub oddziału szczególnej opieki. Takie sytuacje powinny być całkowicie wyeliminowane poprzez zastosowanie odpowiedniej kontroli i sprawdzania każdej osoby, która stara się uzyskać dostęp do danego pomieszczenia.

Jedną z opcji jest monitoring w stałych punktach na terenie placówki i w jej okolicy. Podgląd na wejście do szpitala, oddziały intensywnej terapii czy archiwum szpitalnego, to jedne z przykładowych miejsc, gdzie czujne oko kamery pozwoli nam kontrolować dostęp i bezpieczeństwo placówki. Jednak taki system wymaga obecności człowieka, który będzie zajmować się sprawdzaniem podglądów nagrań z każdej kamery. Takie rozwiązanie nie zawsze jest skuteczne. Dana osoba może na chwilę wyjść z pomieszczenia lub przeoczyć coś ważnego. Szczególnie jeśli mówimy o dużych placówkach.

Innym sposobem na sprawną i skuteczną kontrolę dostępu, są specjalne urządzenia działające na karty magnetyczne bądź skan linii papilarnych. Dzięki takiemu systemowi mamy pewność, że nikt niepowołany nie wejdzie na strzeżony teren. Za pomocą karty lub odcisku palca możemy uzyskać dostęp do konkretnych pomieszczeń, archiwum szpitalnego, sal z chorymi w poważnych przypadkach czy w niektórych sytuacjach także parkingu przy szpitalu. Odpowiednią kartę bądź zapisane w systemie linie papilarne powinien posiadać każdy lekarz, który pracuje na terenie placówki. Dotyczy to także pielęgniarek, opiekujących się pacjentami. W niektórych przypadkach dostęp do pomieszczeń chorych mają także ich bliscy.


Zobacz inne