Biosys Facebook Pixel

Nowoczesny system Rejestracji Czasu Pracy

Poznaj rozwiązanie, które poprawi jakość codziennej pracy

Środa, 23 listopada 2022

Systemy Rejestracji Czasu Pracy – ich wady i zalety

wady-zalety-systeu-rcp.png


Wiele firm w dzisiejszych czasach nie wyobraża sobie swojej działalności bez technologii, która ułatwia codzienną pracę. Elektroniczne systemy obecne są w mniejszych jak i dużych przedsiębiorstwach. Pomagają usprawnić procesy, przynoszą oszczędności czasu i pieniędzy, a także podnoszą prestiż biznesu. 

Elektroniczny system Rejestracji Czasu Pracy wspiera nie tylko przedsiębiorców, ale również pracowników. 

System Rejestracji Czasu Pracy korzyści

system-rcp-korzysci.png

Korzyści z wdrożenia systemu rejestrującego czas pracy jest wiele. Pierwszą, która od razu przychodzi o głowy to rezygnacja z papierowych list obecności. Nadmiar tradycyjnej dokumentacji to zmora w wielu firmach. Łatwo ulega zniszczeniu, a gromadzenie kartek zajmuje sporo miejsca. Dodatkowo ważnym aspektem jest pro ekologiczna postawa, którą przedsiębiorcy cenią coraz mocniej.

Wśród korzyści z wdrożenia elektronicznego systemu RCP możemy zaliczyć oszczędność czasu poświęcanego przez Dział Kadr na zebranie i zinterpretowanie danych o godzinach pracy zespołu. Ważnym aspektem niewątpliwe jest także minimalizowanie pomyłek w rozliczeniu przepracowanego czasu, w tym nadgodzin i delegacji. 

System Rejestracji Czasu Pracy korzyści dla każdej firmy 

system-rejestracji-czasu-pracy-korzyści-dla-każdej-firmy.png

Najbardziej uniwersalne cechy aplikacji do ewidencji i rozliczania czasu pracy sprawdzą się w każdym przedsiębiorstwie, bez względu na branże oraz liczbę pracowników. O czym mowa?

 • możliwość wygenerowania różnych raportów RCP
 • działanie programu oparte o automatyzacje 
 • nowoczesne narzędzia do tworzenia grafików czasu pracy
 • możliwość wyboru dogodnej formy rejestracji (np. karta zbliżeniowa)

Większe przedsiębiorstwa z pewnością docenią opcję pełnego rozliczania czasu pracy, w tym godzin nadliczbowych, dyżurów oraz wyjazdów służbowych.

System Rejestracji Czasu Pracy Etatomierz jest dostępny w kilku wersjach. Możliwe jest rozbudowanie o moduły dodatkowe. Sprawia to, że każda firma może wdrożyć oprogramowanie najlepiej dostosowane do potrzeb. 


skontaktuj-sie-z-biosys.png

System Rejestracji Czasu Pracy – wady i zalety takiego rozwiązania

Każda decyzja, którą podejmują przedsiębiorcy poprzedzona jest analizą słabych i mocnych stron. Wprowadzone zmiany powinny nie tylko przyczynić się do lepszych wyników biznesowych, ale także pozytywnie wpłynąć na kulturę organizacyjną i nastroje pracownicze.

Dzisiaj rozpatrzymy najważniejsze aspekty wdrożenia systemu Rejestracji Czasu Pracy, postaramy się rozwiać wątpliwości przedsiębiorców i przyczynić się do podjęcia słusznej decyzji. 

W dalszej części artykułu przeczytasz więcej w temacie:

 • system rejestracji czasu pracy zalety 
 • system RCP wady
 • system rejestracji czasu pracy – korzyści dla pracowników
 • system RCP – korzyści dla pracodawców
System rejestracji czasu pracy zalety 


Zaczniemy od pozytywnych rezultatów wdrożenia w firmie nowoczesnego systemu RCP. Dlaczego? Zalet jest po prostu zdecydowanie więcej.

 •  Przeniesienie biznesu na wyższy poziom

Zakup systemu Rejestracji Czasu Pracy to niewątpliwy krok w stronę unowocześnienia firmy. Oprogramowanie pozwala przenieść ewidencje oraz żmudne dotąd rozliczanie czasu pracy do elektronicznego świata. Operatorzy systemu w jednym miejscu mają wszystkie niezbędne dane oraz możliwość automatyzacji wielu operacji. Budując swój system RCP można skorzystać z innowacyjnych metod rejestracji oraz wybrać czytniki najlepiej pasujące do charakteru przedsiębiorstwa.

 • Oszczędność czasu i pieniędzy 

System Rejestracji Czasu Pracy zbiera i przetwarza dane związane z aktywnością pracownika. Pełni funkcje listy obecności, elektronicznej platformy obsługującej wnioski urlopowe i precyzyjnego narzędzia rozliczającego czas pracy w każdym możliwym trybie. Wiele czynności, które do tej pory należało zweryfikować i przeliczyć „ręcznie” może wykonać aplikacja.

 • Eliminacja papierowej dokumentacji. Wygodna archiwizacja
Pozbycie się papierowych list obecności to często wymieniana zaleta systemu RCP. Papier łatwo ulega zniszczeniu, kartki można zgubić, a pracownicy wciąż mylą się przy podpisywaniu dokumentów. Dodatkowo gromadzenie takiej ilości makulatury to spore wyzwanie. Przedsiębiorcy decydujący się na wdrożenie systemu RCP doceniają wygodę i porządek w aktach. Często idąc za ciosem korzystają również z opcji e-wniosków urlopowych.

 • Obsługa wszystkich form pracy, w tym pracy zdalnej 

Kolejną zaleta systemu Rejestracji Czasu Pracy jest możliwość obsługi każdego z pracowników. Nie ma znaczenia jaka umowa obowiązuje daną osobą i czy pracuje ona w pełnym wymiarze godzin. Nasi Klienci bardzo docenili fakt, że rejestrować zdarzenia można także zdalnie. Osoby pracujące z domu w kilka chwil mogły dać znać przełożonemu, że rozpoczęły wykonywanie swoich obowiązków służbowych. Podobnie jak ich koledzy u biurze, mogły zgłaszać przerwy i inne absencje.

 • Możliwość rozbudowy systemu oraz połączenia z Kontrolą Dostępu 

Zawsze powtarzamy, że system RCP Etatomierz rośnie wraz z biznesem w ramach którego funkcjonuje. Co to właściwie oznacza? Przedsiębiorca może zwiększyć liczbę licencji i oddać część obowiązków kadrowych w ręce kierowników (np. tworzenie planów pracy). Możliwa jest integracja z systemami zewnętrznymi.

System RCP wady

Z naszego doświadczenia wynika, że wad wdrożonego systemu jest niezwykle mało. Nasi Klienci najczęściej nie żałują swojej decyzji, a system Rejestracji Czasu Pracy Etatomierz polecają swoim partnerom.


Chcesz wiedzieć co nasi Klienci mówią o nas i naszych produktach? Zapraszamy do zapoznania się z listami referencyjnymi.


Wadą systemu RCP może być problem z działaniem w przypadku awarii prądu. W takich okolicznościach praca biura jest sparaliżowana na jakiś czas i nie mamy na to większego wpływu.

Zdarza się też, że nieco bardziej konserwatywni pracownicy czują początkowy opór, aby zaufać nowemu rozwiązaniu. Obawiają się nadmiernej kontroli ze strony pracodawcy, a bywa, że nie są pewni czy będą potrafili prawidłowo zarejestrować zdarzenie. Obie obiekcje są proste do obalenia. Wadą systemu RCP nie jest możliwość śledzenia ruchu pracownika, ponieważ nie taka jest kluczowa funkcja programu. Wdrożenie aplikacji ma odciążyć pracę działu kadr i rzetelnie rozliczyć przepracowane godziny. W kwestii rejestracji zdarzeń warto wspomnieć, że czytniki dostępne obecnie w sprzedaży nie wymagają żadnych dodatkowych działań poza -  przykładowo – przyłożeniem karty do urządzenia. Zaawansowane technologicznie rejestratory pozwalają na potwierdzenie obecności w pracy samym spojrzeniem! O tych niezwykłych terminalach pisaliśmy już na naszym blogu w artykule Rejestrator czasu pracy z kamerą - rozpoznawanie twarzy.

System rejestracji czasu pracy – korzyści dla pracowników

Wśród korzyści dla pracowników zdecydowanie wyróżnia się rezygnacja z papierowych list obecności. Przestarzałe metody potwierdzania przybycia do pracy generują wiele pomyłek. Dokument z podpisami łatwo można zgubić lub zniszczyć. W przepadku systemu Rejestracji Czasu Pracy jedynie co pracownik musi zrobić to przyłożyć kartę lub palec do czytnika. 

Niewątpliwą korzyścią dla pracownika będzie opcja rejestracji pracy wykonywanej w trybie zdalnym. Nowoczesne systemy RCP oferują także możliwość generowania e-wniosków o dzień wolny oraz podglądu wymiaru własnego urlopu. 

System RCP – korzyści dla pracodawców

Wdrożenie systemu RCP przynosi wiele korzyści dla pracodawcy. Przede wszystkim zyskuje on rzetelne i funkcjonalne narzędzie do rejestrowania i rozliczania czasu pracy. Osoby nadzorujące w każdej chwili mają wgląd w aktualną listę obecności, wiedzą kto przebywa na urlopie, a kto na zwolnieniu lekarskim. Od ręki można sprawdzić spóźnienia i nieusprawiedliwione absencje. Przeciążony obowiązkami Dział Kadr może wykorzystać automatyzację. System RCP rośnie wraz z rozwojem biznesu, a więc przedsiębiorca może w każdej chwili rozbudować system lub zintegrować z zewnętrznymi programami. Świetną i cenioną wśród Klientów opcją jest połączenie systemu RCP z Kontrolą Dostępu. Takie rozwiązanie pozwoli na kontrolę ruchu po obiekcie. Uprawnienia do wejścia na teren firmy mogą mieć tylko ci pracownicy, którzy tego dnia pracują.

Korzyści dla pracodawców decydujących się na wdrożenie nowoczesnego systemu RCP obejmują także aspekt prestiżu i unowocześnienia firmy. Jeden system daje możliwość stworzenia centrum dowodzenia i dobierania dodatkowych narzędzi, które ułatwiają i podnoszą poziom wykonywanej pracy. 

kontakt-z-biosys.png
Zobacz inne