Szkoła pod kontrolą

jak kontrolować dostęp w szkole i zapewnić bezpieczeństwo?

Czwartek, 1 września 2016

Szkoła pod kontrolą

budynek szkoly

Rozpoczyna się kolejny rok szkolny. Koniec wakacje nie jest miły dla żadnego ucznia, jednak miesiące nauki też nie powinny być nudne. W ciągu lata i wyjazdów wakacyjnych o bezpieczeństwo dzieci dbali rodzice oraz opiekunowie kolonii czy wycieczek. Po powrocie w szkolne mury nie można pozostawić tej kwestii samej sobie.

Do niedawna w wielu szkołach nie było najmniejszego problemu, aby wejść do budynku, bez sprawdzania kim się jest, w jakim celu się przyszło, czy nawet bez jakiejkolwiek kontroli. Takie sytuacje mogą być niebezpieczne dla uczniów i najmłodszych, ponieważ nie wiemy tak naprawdę czy ktoś właśnie nie podszywa się pod nauczyciela bądź rodzica. Dzieci w czasie zajęć lekcyjnych i przebywania na terenie szkoły znajdują się pod opieką wychowawców i prowadzących lekcję, dlatego należy zapewnić im maksymalny poziom bezpieczeństwa. W jaki sposób kontrolować to, kto znajduje się na obszarze placówki i ma dostęp do poszczególnych sal dydaktycznych? W przypadku dużej szkoły, w której przebywają setki dzieci, nie jest to wcale prosta sprawa.

Odpowiedzią na te pytania mogą być odpowiednie systemy kontroli dostępu, których zadaniem jest ograniczenie możliwości wejścia na dany teren dla osób niepowołanych. w zależności od modelu i sposobu działania, do uzyskania akceptacji dostępu możemy użyć specjalnych kart magnetycznych, odcisków palców, a nawet skan siatkówki oka. Bardziej zaawansowane modele posiadają także funkcję monitoringu, dzięki której można podejrzeć kto próbuje wejść na teren szkoły, przed wydaniem mu pozwolenia na wejście. W ten sposób nikt niepowołany nie znajdzie się w placówce, ponieważ możliwość dostępu mają tylko pracownicy szkoły, a opcjonalnie także rodzice uczniów.

Programy i zaplecze sprzętowe dla kontroli dostępu mogą mieć jeszcze jedną, ważną cechę, wpływającą na bezpieczeństwo uczniów i nauczycieli. Szczególnie dotyczy to przedszkoli czy też szkół podstawowych. System jest w stanie zabezpieczyć poszczególne pomieszczenia przed dostępem najmłodszych. Mogą znajdować się tam szkodliwe substancje, służące przeprowadzaniu eksperymentów na zajęciach z chemii czy biologii, do których uczniowie nie powinni mieć dostęp bez opieki nauczycieli.


Zobacz inne