Tajemniczy nieznajomy – słynne oszustwa

Konieczność weryfikacji tożsamości

Czwartek, 10 listopada 2016

Tajemniczy nieznajomy – słynne oszustwa

banknoty obok informacji finansowych

Ostatnio wiele się słyszy o nieuczciwych akwizytorach reprezentujących sprzedawców różnych firm, najczęściej z branży energii elektrycznej. Terenowi handlowcy pukają do mieszkań przypadkowych osób i dopytują o szczegóły ich współpracy ze sprzedawcą mediów.

Po głębszym zbadaniu sytuacji, okazuje się jednak, że centra firm rzekomo wysyłających swoich reprezentantów w teren, nie mają ze sprawą nic wspólnego. Co więcej, są oburzeni napływającymi do nich skargami. Kto zatem jest winien całemu zamieszaniu?

Klienci, którzy zostali wprowadzeni w błąd przez terenowych handlowców, spotkali się z sytuacją, że ich umowy nie tyle zostały zmienione na korzystniejsze, co przepisane na innego sprzedawcę. Klienci, poinformowani o nagłych zmianach, nie kryli swojego zdziwienia oraz zdenerwowania.

Kto jest tym sprzedawcą? Z pewnością żadna popularna firma o ugruntowanej pozycji na rynku. Znane korporacje sprzedające media, stosują system analizy, ewidencji oraz elektroniczne rozliczania czasu pracy handlowców i z pewnością nie wysyłają ich w teren. Wszelkie umowy podpisywane są wyłącznie w jednostkach poszczególnych firm.

Poza lewymi umowami, istnieją także inne niebezpieczeństwa czyhające na domowników (zwłaszcza osoby starsze). Często, pod pracowników różnych firm, podszywają się złodzieje i osoby, których jedyną wolą jest wyrządzenie szkody. Czy jesteśmy w stanie uchronić się przed nieznajomymi?

Ponieważ w dzisiejszych czasach posiadamy wiele możliwości weryfikujących tożsamość, zanim wprowadzimy nieznanego do domu, mamy prawo sprawdzenia jego danych osobowych oraz wykonania telefonu, celem zdobycia rzetelnych informacji.

Zagwarantowanie sobie bezpieczeństwa jest możliwe, dlatego nakłada się nacisk na edukację społeczeństwa. Nie mają oni obowiązku przyjmowania do domu nikogo, kto nie wyrazi chęci wylegitymowania się.

dokumenty wykresy statystyki

Na koniec warto pamiętać, że pewne zachowania potencjalnego oszusta są łatwe do wychwycenia:

  • przedstawienie się jako „reprezentant” elektrowni (bez podania nazwy firmy lub przy podaniu łudząco podobnej nazwy do jakiejś znanej korporacji)
  • informacja o konieczności podpisania nowej umowy
  • prośba o podanie ostatniej faktury od dotychczasowego sprzedawcy, gwarancja oferowania lepszych cen

Poważne firmy wdrażające program do  ewidencji czasu pracy oraz wnikliwe badające działania poszczególnych pracowników, z pewnością nie podsyłają swoich reprezentantów pod drzwi domowników. Jest to działanie nielegalne, które należy zgłaszać na policję. Co do dalszego rozwoju sprawy, zazwyczaj nie mamy wielkiego wpływu. Mimo wszystko, każda interwencja zwiększa prawdopodobieństwo uporania się z problemem nagminnych oszustw i wyłudzeń.


Zobacz inne