Technologia w zamkach

Zamki na odcisk palca i systemy kontroli dostępu

Poniedziałek, 24 sierpnia 2015

Technologia w zamkach

telefon iphone w dłoni

Czy kontrola dostępu może ograniczać się jedynie do biura, firmy czy magazynu? Nie! Skądże znowu. Każdy z nas chciałby kontrolować dostęp innych do naszego domu. Niestety, ale nie zawsze mamy taką możliwość. A opieranie bezpieczeństwa całego naszego dobytku na jednym kluczu może nie wystarczyć. Poprzedni właściciel, współlokator czy była dziewczyna – wszyscy mogą posiadać zapasowe klucze do Twojego domu, jednak nie zawsze życzysz sobie, aby ktoś z niego korzystał.

W czasach, kiedy każdego dnia dowiadujemy się o coraz to nowych wynalazkach nie powinny już nikogo dziwić elektroniczne zamki łączące się z naszym smartfonem. Dziś najnowsze technologie kreowane są w oparciu o smartfony, którego zawsze mamy przy sobie. Dlatego wynalazcy wyszli naprzeciw oczekiwaniom dzisiejszego społeczeństwa i wpadli na rewolucyjny pomysł elektronicznego zamka obsługiwanego za pomocą aplikacji na naszym telefonie. Różni producenci, różne telefony, różne aplikacje, ale bardzo podobne możliwości. Podstawowym zadaniem aplikacji jest otwieranie zamka w naszych drzwiach. Wystarczy technologia Bluetooth lub połączenie Wi-Fi, aby umożliwić nam obsługę drzwi wejściowych. Warto zauważyć, że przy odpowiednich ustawieniach, nie ma nawet konieczności wyciągania telefonu z kieszeni, wystarczy, że zbliżymy się na odpowiednią odległość, a zamek otworzy się. Ponadto połączenie zamka z Internetem umożliwi nam bieżącą kontrolę sytuacji – sprawdzenie, czy zamki są zamknięte.

Aplikacja ponadto umożliwia nam otwarcie naszego domu dla konkretnych osób. Wystarczy, że posiadają one aplikację, którą obsługuje np. zamek na odcisk palca. W takim przypadku każda mile widziana przez nas osoba. Jak to wygląda? Jedyną koniecznością jest wysłanie poprzez aplikację zaproszenia dla odpowiedniej osoby. Następnie wystarczy, że osoba podejdzie do drzwi, a zamek sam się otworzy. Umożliwia to dostęp do naszego domu np. rodzicom, bratu, ekipie remontowej czy nawet hydraulika bez naszego udziału i fizycznej obecności w domu. Czyż nie wygląda to pięknie?

Nowoczesne technologie mają ułatwić nam życie, a tego typu zamki bezapelacyjnie są najlepszym przykładem ułatwienia życia nowoczesnym ludziom.


Zobacz inne