Tęczówka – weryfikacja dostępu

Czy dla kontroli dostępu można wykorzystać tęczówkę oka?

Środa, 8 kwietnia 2015

Tęczówka – weryfikacja dostępu

Tęczówka oka wspierająca system kontroli dostępu

Dostęp do przeróżnych miejsc w firmie ograniczać możemy na różne sposoby. O kilku z nich można przeczytać w poprzednich artykułach. Przedsiębiorcy poszukują niekiedy coraz bardziej skomplikowanych metod. W takim wypadku, najbezpieczniejszym ze wszystkich może okazać się weryfikacja poprzez skanowanie tęczówki.

Jak wszyscy wiemy, tęczówka podobnie jak odciski palców są niepowtarzalne. I nie ma możliwości, aby ktokolwiek był w stanie skorzystać z naszych danych biometrycznych. Taki system kontroli dostępu pozwoli nam na zabezpieczenie wszelkich miejsc przed niepowołanym dostępem.

Sama tęczówka zostaje ona ostatecznie ukształtowana w pierwszych latach życia i pozostaje niezmienna do końca życia. Jak wcześniej wspomniano, jest to system niezawodny, przede wszystkim dlatego, że do tej pory nie znaleziono dwóch identycznych tęczówek. Ten system biometryczny dokonuje identyfikacji na podstawie tęczówki oka, porównując badaną tęczówkę z zapamiętanym wcześniej wzorcem. Sama fotografia tęczówki wykonywana jest w bardzo wysokiej rozdzielczości, aby każdy szczegół charakterystyczny dla każdej tęczówki był widoczny. W przypadku osób noszących okulary czy soczewki nie są żadną przeszkodą w identyfikacji.

Ważnym argumentem dla implementacji takiego systemu weryfikacji osób jest fakt, że pracownicy nie musza nosić ze sobą przepustek, które gubią się czy są kradzione. Warto również zauważyć, że nie zmuszamy w ten sposób naszych pracowników do zapamiętywania ciągów haseł, które niekiedy zwyczajnie wylatują z głowy lub są zmieniane.

Może zatem warto wyposażyć swoją firmę w tego typu system? Poza nowoczesnością wprowadzimy również bezpieczeństwo, które będzie praktycznie niemożliwe do złamania przez niepowołane osoby.


Zobacz inne