Czy biometria zapewni kompletną weryfikację?

Biometria w kontroli dostępu

Środa, 21 października 2015

Weryfikacja kompletna?

skanowanie-odciskow-palcow-na-odprawie-celnej.jpg

Weryfikacja pasażerów, pracowników czy nawet klientów banków to ważna sprawa. Szczególnie jeśli w grę wchodzą sprawy bezpieczeństwa czy wielkie sumy pieniędzy. Dlatego konieczne jest zwiększanie kontroli, która pozwoli na pełną identyfikację danej osoby. Odciski palców, skan tęczówki czy układu krwionośnego z całą pewnością na to pozwalają. Jednak żadna z metod nie pozwala na stuprocentową pewność w weryfikacji. Co innego, jeśli zastosujemy Technologię Multi Biometryczną.

Nie ma rzeczy doskonałych, zawsze istnieje jakiś margines błędu. 93, 97 czy nawet 99 procent nie da nam pewności co do oceny sytuacji. A przecież kontrola dostępu zawsze powinna stać na najwyższym poziomie. Dlatego właśnie powinniśmy zainteresować się Technologią Multi Biometryczną, czy jest w rzeczy samej czytnik biometrycznym. W tym wypadku mamy do czynienia z rozwiązaniem, które pozwala na skupienie kilku urządzeń biometrycznych w jednym. Skaner w takiej sytuacji korzysta z kilku sensorów biometrycznych naraz. Dzięki połączeniu kilku dostępnych technologii w jedną możemy uzyskać o wiele lepsze wyniki niż każda z nich osobno.
Najczęściej spotykanym połączeniem jest wykorzystanie skanera odcisków palców oraz skanera twarzy. Urządzenie łączy zatem w sobie sensor linii papilarnych oraz wysokiej jakości kamerę. Pamiętajmy jednak, że możemy wykorzystać również inne technologie jak, chociażby połączenie sensorów linii papilarnych ze skanem tęczówki, czy weryfikacją głosową.

Problem w tym, że dziś musielibyśmy korzystać z dwóch urządzeń jednocześnie. Wszystko za sprawą tego, że na razie powstało jedynie wcześniej wspomniane połączenie, w którym osoba weryfikowana jest poprzez skan odcisków palca i skan twarzy. Miejmy nadzieję, że wraz z rozwojem technologii możliwe będzie wykorzystanie urządzeń, które weryfikować będą człowieka, skanując jednocześnie odcisk palca i jego układ krwionośny jednocześnie. Wtedy wystarczyłoby jedno przyłożenie ręki, aby zweryfikować danego pracownika czy pasażera.
Technologia nigdy nie stoi w miejscu. Naukowcy każdego dnia pracują nad ulepszeniem każdej z nich, dlatego zapewne kwestią czasu jest uzyskanie coraz to bardziej futurystycznych rozwiązań.


Zobacz inne