Biosys Facebook Pixel

Weryfikacja linii papilarnych

Linie papilarne i kontrola dostępu

Poniedziałek, 13 kwietnia 2015

Weryfikacja linii papilarnych

palec wskazujący - linie papilarne - odcisk palca

Weryfikację odcisków palców możemy stosować już w zasadzie wszędzie. Obecnie każdy broni dostępu do swoich danych jak tylko może niezależnie czy jest to telefon, komputer czy biuro. Już nawet smartfony wykorzystują technologię weryfikacji linii papilarnych. Taka kontrola dostępu pozwoli nam na zabezpieczenie większości naszych urządzeń.

Linie papilarne znajdujące się na palcach, podobnie jak wcześniej już wspominana tęczówka są niepowtarzalne, nie znajdziemy drugich takich samych na całym świecie. Nawet posiadając brata bliźniaka, nie będziemy dysponować dwoma identycznymi odciskami palców. Nie dziwi zatem fakt, że znajdują one zastosowanie jako identyfikator człowieka. Powszechnie wiadomo, że w kryminalistyce linie papilarne służą do identyfikacji przestępców. Każdy pojmany przez policję człowiek dodawany jest do bazy linii papilarnych. W takiej sytuacji przy znalezieniu dowodu opatrzonego w określone odciski palców, policja bez wątpienia może stwierdzić, do kogo one należą. Podobnie jest przy kontroli dostępu. Stawiając przed człowiekiem bramkę, w której weryfikowane są linie papilarne mamy pewność, że nie zostanie ona przekroczona przez osobę, której w naszej bazie dostępu nie ma.

Zabezpieczyć w ten sposób możemy już w zasadzie wszystko. Wcześniej wspomniane smartfony wystarczy zaopatrzyć w odpowiednią aplikację i już gotowe. W przypadku pendrive’ów niezbędny jest wbudowany czytnik linii papilarnych. Podobnie w przypadku komputera czy innych tego typu urządzeń.

Linie papilarne nie są jednak bez wad, największym problemem jest to, że linie papilarne nie mają osłony przed uszkodzeniem. Drobne rany zostają zregenerowane, jednak poważniejsze rany trwale zmieniają układ linii. Co może uniemożliwić identyfikacje.

Implementując tego typu rozwiązanie, możemy być jednak pewni, że osoby niepowołane nie będą miały dostępu do miejsc, gdzie ich obecność nie jest konieczna. Weryfikacja odciskiem palca dla kontroli dostępu okazuje się niezwykle przydatnym rozwiązaniem!Zobacz inne