Biosys Facebook Pixel

Weryfikacja tablic rejestracyjnych

Tablice rejestracyjne pojazdów a kontrola dostępu

Wtorek, 15 września 2015

Weryfikacja tablic rejestracyjnych

parking podziemny z samochodami

Kontrola dostępu to nie tylko weryfikacja ludzi wchodzących do danego pomieszczenia czy budynku. Dziś, kiedy technologia znacznie posunęła się do przodu, możliwa jest identyfikacja osoby na różne, niekiedy nawet zaskakujące sposoby. Nasza identyfikacja może rozpocząć się już przy wjeździe na firmowy parking. Jeszcze o tym nie słyszeliście? Otóż dziś istnieje możliwość rozpoznawania tablic rejestracyjnych.

Sposób nie należy do specjalnie skomplikowanych, jednak konieczna jest w tym wypadku zaawansowana analiza obrazu, która pozwala na automatyczne odczytanie tablicy rejestracyjnej. Praca systemu polega na analizie obrazu uzyskiwanego z monitoringu zamontowanego przy wjeździe na parking. W jednej chwili dzięki odpowiedniemu algorytmowi następuje wykrycie tablicy rejestracyjnej na obrazie wideo. Następnie system koryguje obraz tak, aby usunąć zniekształcenia czy wyostrzyć odpowiedni obszar, co pozwoli na weryfikację wjeżdżającego. Program umożliwia zatem rozpoznanie pojedynczych znaków oraz odczyt całego ich ciągu, a następnie zapisanie ich w odpowiednim pliku. Koniecznie należy zauważyć, że po weryfikacji numeru pobranego z zarejestrowanego obrazu, system weryfikuje go w swojej bazie danych. Po tym może odpowiednio zareagować, otwierając barierkę lub wzywając ochronę.

Gdzie można stosować ów system?

Przede wszystkim wykorzystuje się go do zarządzania ruchem na wjazdach i wyjazdach na przeróżne parkingi strzeżone. Rozwiązanie sprawdza się przede wszystkim w firmach transportowych, hotelach, biurowcach, apartamentowcach czy osiedlach strzeżonych. Można zatem stwierdzić, że jest to idealny sposób kontrolowania ruchu w systemie szlabanowym, gdzie zamiast przykładania identyfikatora, czy pobierania parkingowego kwitu, wystarczy pobranie numeru rejestracyjnego, aby nasze auto zostało zarejestrowane w systemie. Ponadto, system z całą pewnością sprawdzi się np. na autostradach, gdzie obowiązuje system automatycznego poboru opłat.

Nie są to jedyne możliwości wykorzystania takiej weryfikacji. Można zastosować go wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z autami. Wtedy z całą pewnością kontrola dostępu do określonego terenu znacznie wzrośnie.


Zobacz inne