Biosys Facebook Pixel

Jakie zabezpieczenie najlepsze do drzwi?
Elektrozaczep, czy zwora elektromagnetyczna?

Zabezpieczenia drzwi w Twojej firmie

Piątek, 3 sierpnia 2018

Jakie wybrać zabezpieczenie drzwi? Elektrozaczep? Zwora?

Zabezpieczamy przejścia w firmie.

drzwi z klamką

Wdrażając system kontroli dostępu w swojej firmie często stajemy przed pytaniem, jakie zabezpieczenie wykorzystać w swoich drzwiach. Czy lepiej wybrać elektroaczep, czy też zworę elektromagnetyczną? Niniejszy artykuł nieco przybliży poruszony temat.

Elektrozaczep w drzwiach

Przy wyborze odpowiedniego rozwiązania kluczowym kryterium mogą okazać się obecnie zamontowane drzwi i możliwości montażu. Każdy montaż zabezpieczenia elektronicznego będzie wiązał się z naruszeniem konstrukcji drzwi poprzez implementację elementów wykonawczych. W wielu przypadkach może okazać się słuszny wybór elektrozaczepu.

Kiedy wybrać elektrozaczep? 

Elektrozaczepy są najbardziej popularnym rozwiązaniem zabezpieczającym przejście. Spotykamy je zarówno w firmach, jak i lokalach prywatnych. Przykładem jest zabezpieczenie do klatki wejściowej do bloku mieszkalnego z domofonem. Elektrozaczepy możemy stosować w zdecydowanie większej liczbie przypadków, niż zwory elektromagnetyczne. Wynika to z faktu mniejszej ingerencji w rozkład sił i naprężeń przy wprowadzeniu takiego rozwiązania. Elektrozaczep montowany jest w tym samym miejscu, co bieżące zabezpieczenie, którym może być zamek z kluczem mechanicznym. Również „wiotkość” drzwi ma mniejszy lub znikomy wpływ na zastosowane rozwiązanie. 

Wybór zwory elektromagnetycznej

Analogicznym zabezpieczeniem może być wykorzystanie zwory elektromagnetycznej

Kiedy wybrać zworę elektromagnetyczną?

Zworę magnetyczną możemy stosować, jeśli drzwi są solidne i nie są „wiotkie” – czyli nie wyginają się pod wpływem przyłożonej siły, przy próbie otwarcia drzwi. W przypadku niektórych typów drzwi niemożliwe jest zastosowanie elektrozaczepu i wówczas zwora jest jedynym rozwiązaniem. Przykładem będą specyficzne drzwi szklane lub wejście do serwerowni, które opatrzone jest zabezpieczeniami przeciwpożarowymi. Jeśli dane przejście jest szczególnie krytyczne i dostęp powinien być szczególnie chroniony (np. serwerownia firmowa) to można zastosować 2 zwory (montowane u góry i dołu drzwi). Daje to dodatkowe zabezpieczenie na wypadek próby sforsowania przejścia.

Rozwiązanie hybrydowe

Niewątpliwie najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie dwóch różnych typów zabezpieczeń, czyli wykorzystanie zarówno elektrozaczepu, jak i zwory elektromagnetycznej. Przykładowo, jeśli zastosujemy zworę i elektrozaczep prosty (zwykły) to nawet w przypadku dłuższej awarii zasilania 230V elektrozaczep ciągle będzie spełniać swoją funkcję i drzwi do przejścia pozostaną zamknięte.

Co w przypadku sforsowania drzwi?

Dla dowolnego rodzaju zabezpieczenia, chociażby był najlepiej dobrany, zawsze istnieje ryzyko sforsowania go i dostania się do pomieszczenia osoby nieupoważnionej. Można jednak zastosować wiele rozwiązań na taką sytuację. Przykładami mogą być:

  • monitoring CCTV
  • system informowania (mail lub SMS) osoby odpowiedzialnej za bezpieczeństwo w firmie
  • alarm i dodatkowe informowanie ochrony fizycznej

Jak najlepiej dobrać rozwiązanie dla swojego przedsiębiorstwa?

Skontaktuj się z naszymi specjalistami od zabezpieczeń kontroli dostępu, którzy przygotują ofertę specjalnie dla Ciebie.


Zobacz inne