Biosys Facebook Pixel

Zaplecze sprzętowe dla kontroli dostępu

Urządzenia dla terminali systemu KD

Sobota, 20 stycznia 2018

Zaplecze sprzętowe dla kontroli dostępu

korytarz kontrola dostępu drzwi

System SKD

System kontroli dostępu jest coraz częściej wykorzystywanym elementem infrastruktury budynków. Chcemy zabezpieczyć wejścia zarówno do samego budynku, jak i do poszczególnych pomieszczeń. Możemy tutaj wykorzystać różnorodne metody weryfikacji, jak chociażby karty zbliżeniowe, czy też zamek na odcisk palca. System SKD (czyli system kontroli dostępu) musi być przemyślanym rozwiązaniem, a jego realizacja jest zawsze kwestią indywidualną. Inaczej bowiem podejdziemy do tematu nawet w tych samych typach budynków (np. hoteli) z uwagi na odmienne wymagania, jakie ma spełnić. 

W prostych systemach często wystarczy jedynie kontrola wejścia na teren budynku na zasadzie: dostęp przyznany / dostęp zabroniony.  Przy tych prostych założeniach mamy pewność, że osoby niepowołane nie znajdą się na terenie naszej firmy. Bardziej skomplikowane rozwiązania obejmą poszczególne wejścia (np. do pokoi hotelowych czy też biur lub stref w firmach produkcyjnych). Najbardziej zaawansowane wdrożenia uwzględniają godziny, w jakich osoby mogą poruszać się po poszczególnych strefach w obiekcie lub obiektach firmy.

Przy projektowaniu systemu musimy oczywiście zadbać o bezpieczeństwo osób, które znajdują się wewnątrz stref i wyposażyć system w odpowiednie rozwiązania ewakuacyjne, np. w przypadku wykrycia pożaru czy też innego zagrożenia.

Kontroler dostępu

Nieodzownym elementem systemów SKD są urządzenia, które kontrolują dostęp do stref. Jest to podstawowy element kontroli dostępu. W zależności od zapotrzebowania możemy wykorzystać np. autonomiczne urządzenia, które są montowane przy każdych drzwiach. Takie rozwiązanie jest korzystne, jeśli nie mamy dużej rotacji osób, a dostęp ma jedynie kilka osób. Może to być np. gabinet Prezesa. Im więcej osób ma dostęp do danych stref i im większa jest rotacja pracowników tym system musi być bardziej zaawansowany. Przykładowo w zakładzie produkcyjnym właściwym będzie, żeby wykorzystać rozwiązanie, gdzie mamy możliwość kontroli systemu z jednego miejsca, a jednocześnie zarządzamy kontrolą dostępu w całym przedsiębiorstwie. Co więcej! Możemy też zarządzać i mieć podgląd z dowolnego miejsca na Ziemii z wykorzystaniem np. szyfrowanych kanałów transmisji danych, takich jak VPN. Wówczas nie jest ważne czy jesteś z Łodzi, Warszawy, Krakowa, czy też Gdańska. Z każdego miejsca masz taki sam dostęp. Na to pozwala nam dzisiejsza technologiwa!

Oczywiście, aby móc realizować kontrolę dostępu niezbędne jest odpowiednie oprogramowanie. Nad funkcjonalnością aplikacji do zarządzania systemem KD warto zastanowić się już na etapie projektowania wdrażanego rozwiązania. 
Zobacz inne