Biosys Facebook Pixel

Elektrozaczep do drzwi

Jaki rodzaj elektrozaczepu wybrać?

Elektrozaczep zabezpiecza przejścia

Ograniczenia dostępu osób niepowołanych

Elektrozaczepy (rygle elektromagnetyczne) to rodzaj elektrycznego zamka do drzwi, sterowanego przewodowo i bardzo szeroko rozpowszechnionego w firmach i u osób prywatnych. Stosujemy je w drzwiach, gdzie możliwe jest zamontowanie zamka w ościeżnicy tj. drzwi aluminiowe, drewniane, a nawet metalowe. Możliwość sterowania takim zamkiem dają min. elektroniczne systemy, w których wykorzystywana jest kontrola dostępu. Sterowanie realizowane jest przez dedykowany kontroler dostępu, który znajdziesz w naszej ofercie.

Dowiedz się więcej

elektrozaczep

Jaki elektrozaczep wybrać dla mojego przejścia?

elektrozaczep zwykły


Jest to podstawowy rodzaj elektrozaczepu,, który otwiera nam drzwi po podaniu napięcia (gdy prąd płynie to zamek się otwiera). W trybie bez prądu zamek pozostaje zamknięty. Zastanowić się jednak należy, co ma się dziać w przypadku zaniku zasilania. Gdy jest awaria sieci 230V to możemy mieć problem, żeby dostać się do zabezpieczonego pomieszczenia. 

Jak można rozwiązać problem z awarią zasilania 230V?

W przypadku awarii zasilania możemy wykorzystać kilka sposobów, żeby otworzyć zabezpieczone drzwi. Jeśli elektrozaczep jest jedynym zabezpieczeniem przejścia to często właściwym rozwiązaniem będzie użycie klucza mechanicznego, żeby ręcznie sterować języczkiem zamka. Często też stosowane jest pozostawienie klamki i wówczas można drzwi otworzyć od wewnątrz. 

Przy chwilowej awarii zasilania zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie podtrzymania zasilania. Może to być podtrzymanie agregatem prądotwórczym w całym przedsiębiorstwie lub użycie dedykowanego zasilacza buforowego dla systemu kontroli dostępu.

Elektrozaczep prosty to najczęściej stosowane typ zamka w drzwiach domofonowych.


elektrozaczep rewersyjny


Taki rodzaj zabezpieczenia to zamek, który otwiera drzwi po zdjęciu napięcia (gdy prąd płynie to zamek pozostaje zamknięty). W trybie bez prądu, zamek się otwiera. Często jest stosowany jest w systemach zabezpieczeń o podwyższonym poziomie bezpieczeństwa. Pamiętać należy jednak, że w przypadku awarii sieci elektrycznej 230V drzwi będą otwarte. Czasami jest to sytuacja pożądana, jeśli zabezpieczane pomieszczenie nie jest krytyczne pod względem bezpieczeństwa i lepiej będzie, gdy drzwi w przypadku awarii zasilania będą otwarte. 

Awaria sieci 230V, co w takim przypadku?

Na wypadek awarii zasilania możemy stosować różne rozwiązania. W przypadku wykorzystania tego typu elektrozaczepów niezbędne jest wykorzystanie podtrzymania zasilania. Najlepsze będzie podtrzymanie zasilania całego budynku, ale wystarczające dla systemu KD będzie podtrzymanie samych kontrolerów KD i elementów wykonawczych (elektrozaczepy, czytniki). Właściwym jest również użycie odpowiednich przycisków ewakuacyjnych nie tylko na wypadek awarii zasilania.

drzwi kontroli dostępu

Jak montujemy elektrozaczepy?

Przykładowa specyfikacja zamka:

  • zasilanie 12V DC
  • pobór prądu 0,3-0,8A
  • wymiary(mm): 89 x 20 x 29 (wys. x szer. x gł.)

Ten element montujemy w ościeżnicy drzwi, doprowadzając do niego zasilanie 12V z kontrolera KD. Niezbędne będą odpowiednie blachy montażowe, które musimy wybrać dla konkretnego rodzaju drzwi. Więcej możesz przeczytać w artykule: drzwi z kontrolą dostępu.

Jeśli jesteś zainteresowany kontrolą dostępu to skontaktuj się z naszymi specjalistami, którzy przygotują ofertę specjalnie dla Ciebie.

Dowiedz się więcej

kształtowniki dla elektrozaczepów