Biosys Facebook Pixel

Jaki model pracy jest najlepszy dla Twojej firmy?

Jak dobrać właściwą formę pracy?

Czwartek, 20 października 2022

Jaki model pracy jest najlepszy dla Twojej firmy?

Jaki model pracy jest najlepszy dla Twojej firmy?

Rynek pracy już dawno został zdominowany przez nowy trend, a więc hybrydowy model pracy. Potrzeba znalezienia szybkiego rozwiązania sprawiła, że praca w takim trybie stała się niezwykle popularna i chętnie wdrażana przez przedsiębiorstwa. W dużej mierze było to podyktowane pandemią, która dotknęła świat w 2020 roku. Jak się okazało, model ten stał się w pewnym stopniu efektowny i wygodny. Zastanawiasz się, jaki model pracy jest najlepszy dla Twojej firmy? Poznaj wady i zalety, jakie niesie praca mobilna oraz zdalna!

Praca zdalna czy praca mobilna? Wady i zalety

Praca mobilna nazywana jest inaczej stacjonarną i oznacza, że pracownicy wykonują obowiązki służbowe w wyznaczonym miejscu w firmie. Pozwala się niekiedy na pracę zdalną w takim modelu, lecz jest to tylko okazjonalny wariant, z którego można skorzystać w nagłych sytuacjach. Większość zadań realizuje się więc stacjonarnie. Oczekuje się, iż pracownik stawi się do pracy w wyznaczonej godzinie. To niewątpliwa wada pracy mobilnej. Obok jednak zaraz pojawia się zaleta, taka jak komunikacja z przełożonymi i zespołem w czasie rzeczywistym. To zupełnie inna forma kontaktu, niż przez komunikator. 


Co więcej, praca mobilna zwykle wiąże się z lepszą współpracą oraz efektywnością pracowników. W siedzibie firmy znajdują się pod kontrolą przełożonych, co zwiększa dyscyplinę i bardziej ukierunkowuje na wykonywanie zadań. Forma pracy stacjonarnej to również większa ochrona w zakresie procesów online. Podczas wykonywania obowiązków pracownicy korzystają z jednego serwera, którego łatwiej chronić niż w przypadku pracy zdalnej. Wadą jest zaś mniej chętnych na takie stanowiska, w czasach pandemii rośnie możliwość zarażenia się. 


Z kolei praca zdalna stanowi przeciwny model pracy mobilnej. Wszyscy pracownicy wykonują wówczas pracę zdalną. Nie ma wówczas głównego biura lub siedziby. Dla pracownika oznacza to zatem większą pulę chętnych na takie stanowiska. Pozwala to również zachować równowagę między życiem prywatnym oraz zawodowym. Pracownik oszczędza również czas na dojazd do pracy. Wadą jest z kolei możliwość rozproszenia uwagi oraz mniejsza możliwość kontroli. Na te bolączki istnieje jednak rozwiązanie i jest nim zdalna rejestracja czasu pracy. Pozwala na bieżąco śledzić pracę pracownika, tj. godzinę zalogowania się do systemu oraz jego opuszczenie, także przerwy oraz wyjścia. Jednocześnie to doskonała forma wywiązania się z obowiązkowej ewidencji czasu pracy, która stanowi podstawę do wyliczenia wynagrodzenia. Takie narzędzie znajdziesz w naszej ofercie. Możemy je dostosować do ciebie oraz Twojej działalności.

Hybrydowy model pracy — jak go wdrożyć?

Hybrydowy model pracy to tak naprawdę połączenie pracy stacjonarnej oraz zdalnej w różnych konfiguracjach. Taki wariant cieszy się dużą popularnością z uwagi na wygodę. Szczególnie korzystają z niego duże firmy. Jeśli i ty zastanawiasz się nad wdrożeniem takiego modelu, przede wszystkim przemyśl jego konfigurację. Możesz wprowadzić między innymi stały podział na zespoły zdalne oraz stacjonarne. Część osób zatrudnionych będzie wówczas pracowała w domu, natomiast pozostałe osoby w siedzibie firmy. Praca w systemie hybrydowym może mieć również charakter rotacyjny. Wówczas grupy regularnie się wymieniają. Pamiętaj jednak, że hybrydowy model pracy nie będzie odpowiedni dla każdego przedsiębiorstwa. Jednocześnie jeśli już podejmiesz decyzję o jego prowadzeniu, zadbaj o efektywność pracowników zdalnych. Możesz to zrobić przez wspomniany system rejestracji czasu pracy. 


Zatem praca w systemie hybrydowym ma wiele zalet, bowiem pozwala czerpać korzyści zarówno pracy mobilnej, jak i zdalnej. Warto jednak zadbać o odpowiednią komunikację, niezależnie od modelu, który wybierzesz, a także produktywność personelu. Doskonale pomaga  w tym oferowany przez nas system RCP.

Zobacz inne