Biosys Facebook Pixel

Kilka słów o tachografach

Tachograf i rejestracja czasu pracy kierowców

Czwartek, 7 maja 2015

Kilka słów o tachografach

wydruk z tachografu

Rejestracja czasu pracy może być prowadzona w różny sposób. W naszych artykułach wspominaliśmy już o wielu sposobach i urządzeniach, dzięki którym jest to możliwe. Co jednak w przypadku pracowników, którzy nie przebywają w naszej siedzibie każdego dnia. Czasem również ma to miejsce bardzo rzadko. Jak wtedy zweryfikować ilość przepracowanych godzin. Jednym z takich zawodów jest kierowca.

W przypadku kierowców już dawno rozwiązano ten problem. W wielu krajach obowiązuję te same normy, jeżeli chodzi o czas pracy zawodowych kierowców ciężarówek. Warto zatem zwrócić uwagę na urządzenie, jakim jest techograf. Jest to urządzenie wielofunkcyjne, które w trakcie pracy kierowców spełnia wiele ról. Przede wszystkim jest to jednak urządzenie pomiarowe, które łączy w sobie prędkościomierz i zegar. Tachograf w trakcie swojej pracy rejestruje prędkość pojazdu, czas, w którym konkretny odcinek został przejechany, ale i długość czasu pracy kierowcy. Takie rozwiązanie pomaga uniknąć przemęczenia naszego pracownika, ale i skontrolować go, w jaki sposób realizował powierzone mu zadania, oraz czy spędził odpowiednią ilość czasu za kółkiem. Dzięki temu urządzeniu rozwiązano wiele problemów. Kontrola pracownika przez pracodawcę jest dużo łatwiejsza, ponadto podczas ewentualnej kontroli drogowej policja ma dostęp do wszelkich danych kierowcy. Dzięki temu wyeliminować można przeróżne zagrożenia.

Urządzenie jest obowiązkowe w autach ciężarowych oraz autobusach. W zasadzie każde auto, które jest w stanie zabrać więcej niż 9 pasażerów lub jego waga wynosi ponad 3,5 tony. Jak widać, kontrola nie musi ograniczać się jedynie do terenów firmowych, ale może również wykraczać poza nie.


Zobacz inne