Biosys Facebook Pixel

Wady i zalety systemów kontroli dostępu

Systemy SKD

Środa, 16 marca 2016

Wady i zalety systemów kontroli dostępu

system kontroli dostępu odbicie kartą zbliżeniową

Systemy kontroli dostępu można dzisiaj spotkać niemalże na każdym kroku. Są powszechnie stosowane w wielu firmach, a także w niektórych domach. Odpowiednie zabezpieczenie przed niepożądanymi osobami jest ważne. W szczególności, gdy chcemy ograniczyć dostęp do poufnych danych, ważnych dokumentów czy innych informacji. Systemy kontroli dostępu zapewniają bezpieczeństwo, jednak należy pamiętać, że posiadają zarówno wady, jak i Bezpieczeństwo nasze, naszych bliskich, ważnych dla nas rzeczy lub istotnych informacji jest kwestią, której nie możemy zaniedbać. Na rynku dostępnych jest wiele systemów dbających o odpowiednią kontrolę dostępu do poufnych danych. Wyróżniamy urządzenia tradycyjne, odczytujące linie papilarne, skan oka, ton głosu oraz wyposażone w monitoring. O tym, jaka opcja będzie dla nas najlepsza, decyduje kilka czynników, m.in. cel i miejsce wykorzystania, charakter zabezpieczanych informacji lub pomieszczeń oraz zaawansowanie technologiczne.

Systemy kontroli dostępu mają szereg zastosowań i potrafią przeprowadzać czynności ważne dla dobra danej osoby lub firmy. Do ich zadań należy, chociażby kontrolowanie kto ma możliwość wejścia na dany teren, np. zakładu pracy czy pojedynczego pomieszczenia. Sprawdzają, ile osób upoważnionych znajduje się na wyznaczonym obszarze i zabezpiecza go przed dostępem niepowołanych ludzi. Tym samym ograniczają dostęp do poufnych danych, zmniejszając ryzyko wykorzystania ich w nieodpowiedni sposób. Systemy zabezpieczające pozwalają nawet na określenie poziomu dopuszczenia konkretnych osób. W ten sposób możemy dokładnie kontrolować, który pracownik firmy ma dostęp do szczegółowej wiedzy, a który tylko do jej części. Co ciekawe i zapewne również bardzo przydatne, wielu producentów oferuje systemy kontroli dostępu zintegrowane z alarmem zabezpieczającym, który informuje o próbie złamania kodu lub sfałszowania dostępu. Takie urządzenia można podpiąć również pod instalacje telewizji przemysłowej, zasięg radiowy lub GSM. To znacznie podnosi poziom bezpieczeństwa i ułatwia identyfikacje każdej osoby na terenie firmy lub w prywatnym domu. W sytuacjach ewakuacyjnych systemy wyposażone są w specjalne czujniki, które pozwalają na sprawne opuszczenie danego miejsca.

Chociaż rozwiązania te są przydatne i często wykorzystywane w różnego typu przedsiębiorstwach, nie są urządzeniami idealnymi. Jak każdy sprzęt narażone są na usterki lub niepoprawne działanie. Zastanawiając się nad zakupem takiego systemu, warto zwrócić uwagę na typ zasilania. Oczywiście zazwyczaj musi być on podpięty na stałe do prądu, jednak co się stanie, gdy nagle go zabraknie? Dobrym rozwiązaniem będzie wyposażenie w akumulatory, które pozwolą na prawidłowe działanie nawet w sytuacji kryzysowej. Warto zainwestować również w system wyposażony w transmisję sygnału. W ten sposób urządzenie automatycznie wezwie służb ochrony lub wystraszy niepowołaną osobę.


Zobacz inne