Biosys Facebook Pixel

Jaki system kontroli dostępu

System SKD

Środa, 18 lutego 2015

Inteligentny budynek = inteligentny system

szklany budynek wiele okien

Inteligentny budynek”. Termin ten pojawia się coraz częściej, a może wiele osób nie poznało jego znaczenia. Taki budynek może być równie dobrze budynkiem biurowym, handlowym (supermarkety), ale także obiektem przemysłowym. Przeznaczenie i wielkość nie mają większego znaczenia przy próbie definiowania. Istotne jest, aby budynek był wyposażony w specjalny zintegrowany system, który służy do zarządzania i nadzoru.

Aby użyć pojęcia „inteligentny budynek”, należy sprawdzić, czy spełnia wymagania pod kątem wykorzystania nowoczesnych technologii urządzeń systemu kontroli dostępu. Niezbędne jest, aby system zintegrowanego zarządzania dotyczył sporej ilości układów automatyki, które funkcjonują niezależnie od siebie. Ma to znaczenie w przypadku awarii jednego z nich. Nie wpływa to na pracę całego systemu.

Wiele wspominaliśmy na temat bezpieczeństwa i komfortu, które otrzymujemy w przypadku zastosowania profesjonalnego systemu automatyki, ale zapomnieliśmy zaznaczyć, że koszty zużycia energii elektrycznej i cieplnej maleją. Takie rozwiązania dają również możliwości drukowania raportów o stanie budynku oraz na bieżąco jest w stanie zareagować w przypadku sygnalizacji pożaru czy włamania. Można również zastosować system kontroli dostępu w przypadku zarządzania całego „inteligentnego budynku”.

Termin „inteligentny budynek” nie zawsze musi odnosić się do nowoczesnych biurowców, z którymi bardzo często jest utożsamiany. W rzeczywistości jedynie 11-12% systemów zarządzania jest instalowanych w takich miejscach. Najwięcej dotyczy zakładów produkcyjnych, czyli obiektów przemysłowych, które wyróżniają się głównie przestronnością i faktem, że ich przeznaczenie jest różne. Takie zastosowania możemy znaleźć również w budynkach mieszkalnych czy bankach. Jednak należy zwrócić uwagę, że system kontroli dostępu jest różny, w zależności od rodzaju budynku. Inny będzie w nowoczesnym biurowcu w centrum miasta, a jeszcze inny w niewielkim domku rodzinnym na przedmieściach.


Zobacz inne