Kontrola pracy zdalnej

Jak kontrolować czas pracy pracowników w terenie?

Piątek, 19 sierpnia 2016

Kontrola pracy zdalnej

człowiek pracy z laptopem

Internet zrewolucjonizował świat, nie tylko dlatego, że przejął kontrolę nad naszym wolnym czasem. Stworzył także wiele możliwości dla pracowników, którzy wolą wykonywać swoje obowiązki poza biurem. Telepraca, bo o niej mowa – sprawdza się w przypadku osób, które posiadają wysokie umiejętności samodyscypliny, organizacji czasu, są lojalne, a także potrafią wyposażyć się w niezbędny sprzęt. Wyniki ich pracy nie wymagają ciągłej weryfikacji, a efektywność działań oraz kreatywność wykonywanych zadań, jest niepodważalna.

Czy tacy pracownicy istnieją?

Są różne powody, dla których zatrudnieni wybierają pracę zdalną. Dla przykładu, wielkie firmy, poszukujące specjalistów w różnych zakątkach świata, zdają sobie sprawę z niemożliwości sprowadzenia wszystkich do siedziby. (Wyjątek od reguły potwierdziła nowa Dyrektor Yahoo, która postanowiła postawić warunek: praca w biurze lub wcale. Jednak efekty jej decyzji będą widoczne dopiero z czasem). Co jest lepszym rozwiązaniem dla rozwoju firmy?

Pracownik w biurze

Jest przede wszystkim dobrze weryfikowany. Rejestracja czasu pracy, monitoring oraz wgląd w firmowy komputer, są dużym przywilejem firm posiadających biura. W dużych przedsiębiorstwach, zarządcy nie mają czasu na nieustanną weryfikację pracowników oraz czytanie nadsyłanych przez nich raportów. Dlatego nowoczesne technologie zwalniają ich z tych czynności. Reaguje się w momencie wystąpienia problemów i zaniedbań ze strony pracownika. Mimo wszystko ci, którzy wolą pracować zdalnie, nie rozumieją tego zjawiska i w dalszym ciągu są rozżaleni, że ich sumienność jest weryfikowana lub muszą ponownie podjąć pracę w biurze.

Praca zdalna

wejście do sal konferencyjnej

Stała się popularna zwłaszcza wśród grafików, rysowników, copywriterów, specjalistów SEO, czy tłumaczy. Słowem – wszystkich tych, którzy posiadają własny sprzęt do pracy oraz potrzebują przestrzeni do wykazania się kreatywnością. To zazwyczaj samotnicy, którzy od burzy mózgów w biurze, wolą posłuchać muzyki. Ufają swojej intuicji i wyczuciu – inspiracji oraz wiedzy poszukują samodzielnie. W dobie internetu, jest to oczywiście możliwe. Chociaż niektórzy pracodawcy twierdzą, że interakcja w biurze pozwala na realizację ciekawszych pomysłów, w przypadku pracy zdalnej, komunikacja także jest możliwa. W końcu mamy wiele rodzajów aplikacji, dzięki którym możemy na bieżąco wymieniać się pomysłami.

Praca zdalna pod kontrolą

Spróbujmy poszukać kompromisu. Dzięki nowoczesnym technologiom oraz odpowiedniej komunikacji, zdalny pracownik może rozwijać skrzydła poza biurem i mimo wszystko przyczyniać się do progresu firmy, w której pracuje. System GPS, program raportowania, e-maile na bieżąco dostępne w „chmurze” i wiele innych, wciąż pojawiających się rozwiązań technologicznych, pomaga w uzyskaniu kompromisu. Pamiętajmy także, że zdalna praca może być naprzemienna z pracą w biurze. To zdaje się być najrozsądniejszą opcją i prawdopodobnie w tym kierunku będą zmierzać nowoczesne przedsiębiorstwa.


Zobacz inne