Biosys Facebook Pixel

System rozpoznawania twarzy w rejestracji czasu pracy

Poznaj funkcjonalności urządzenia BS-T-FOTO5

Wtorek, 30 listopada 2021

Rejestrator czasu pracy z kamerą - rozpoznawanie twarzy

rejestrator-czasu-pracy-z-kamera.png

Nowoczesne rejestratory z serii FOTO5 to obecnie flagowe urządzenia w naszej ofercie hardware. Dzięki staranności wykonania dobrze prezentują się w każdym pomieszczeniu. Są intuicyjne, łatwe w obsłudze, a dzięki szerokim możliwościom konfiguracyjnym pasują do większości systemów RCP i KD.

W poprzednim artykule przedstawiliśmy krótką charakterystykę rejestratora, a dzisiaj chcemy skupić się na dwóch funkcjach obsługiwanych przez urządzenie.

Niniejszy wpis pozwoli na poszerzenie i usystematyzowanie wiedzy na temat: 

  • działania systemu rozpoznawania twarzy;
  • metody FOTO-Rejestracji i FOTO-Identyfikacji; 
  • różnic pomiędzy metodą FOTO-Rejestracji i FOTO-Identyfikacji;
  • przykładowych sytuacji, w których możemy zastosować wymienione sposoby. 

System rozpoznawania twarzy – kilka słów o inteligentnej technologii 

system-rozpoznawania-twarzy-w-firmie.png

Ciągły rozwój technologii sprawia, że urządzenia wykorzystywane do systemów Rejestracji Czasu Pracy i Kontroli Dostępu wyposażone są w zaawansowane funkcje. Producenci urządzeń proponują rozwiązania, które zdecydowanie przyśpieszają proces potwierdzania obecności, ale także zwiększają poziom bezpieczeństwa i lepiej chronią dostęp do wyznaczonych stref. Czym właściwie jest system rozpoznawania twarzy? W skrócie można powiedzieć, że rejestrator dokonuje analizy obrazu (czyli naszego wizerunku) i na tej podstawie identyfikuje użytkownika oraz weryfikuje jego uprawnienia. 

Metody FOTO-Rejestracji i FOTO-Identyfikacji w ramach systemu rozpoznawania twarzy

system-rozpoznawania-twarzy-w-firmie-fotorejestracja.png

Rejestratory z serii BS-T-FOTO5 oferują naprawdę wiele możliwości zastosowania zarówno w projektach dotyczących Rejestracji Czasu Pracy jak i Kontroli Dostępu. Możemy korzystać z wielu opcji ewidencji i weryfikacji uprawnień dostępowych:

  • karta, brelok lub opaska zbliżeniowa;
  • odcisk palca;
  • opcja FOTO-Rejestracji;
  • metoda FOTO-Identyfikacji. 

Na pewno sposoby oparte o akcesoria zbliżeniowe są powszechnie znane i często spotykane. Odbicia dokonywane za pomocą przyłożenia palca do czytnika również są wykorzystywane w wielu firmach. Natomiast dwa ostatnie sposoby z naszej listy mogą budzić ciekawość, tym bardziej, że są powiązane z systemem rozpoznawania twarzy.

Czym jest więc metoda FOTO-Rejestracji i jak działa?

FOTO-Rejestracja służy wzmocnieniu tradycyjnych sposobów rejestrowania obecności. Działanie tej metody opiera się na połączeniu rejestratora czasu pracy z kamerą IP.

Pracownikowi dokonującemu odbicia wykonywane są zdjęcia. Następnie fotografie trafiają do systemu RCP wraz z danymi czasu pracy.

Zadaniem tej funkcjonalności jest połączenie zdarzeń ze zdjęciami rejestrującej się osoby i wyświetlenie całości w jednym raporcie. 

Metoda ta jest popularna wśród przedsiębiorców, którzy odnotowali problem z zamianą kart między pracownikami. Zestawienia wygenerowane z systemu jasno pokazują, kto dokonał odbicia. 

Metoda FOTO-Identyfikacji – system rozpoznawania twarzy

rejestrator-czasu-pracy-system-rozpoznawiania-twarzy.png


Obie nazwy brzmią podobnie, ale działanie jest różne. FOTO-Identyfikacja to nowoczesny i praktyczny sposób weryfikacji użytkowników systemu. Szczególnie polecana jest w okresie pandemii, ponieważ eliminuje potrzebę dotykania sprzętu oraz korzystania z kart zbliżeniowych.

Funkcjonalność daje możliwość zarejestrowania zdarzenia oraz otwarcia drzwi bez konieczności korzystania z akcesoriów. Wystarczy zbliżyć twarz do rejestratora, w którym ukryta jest kamera. Po rozpoznaniu osoby urządzenie rozpocznie naliczanie godzin pracy lub wpuści pracownika do pomieszczenia.

Metoda FOTO-Identyfikacji sprawdzi się świetnie w wielu codziennych, biurowych sytuacjach. Przykładowo osoba zmierzająca na spotkanie, trzymająca w rękach laptopa i kubek z kawą, nie musi się już martwic w jaki sposób odbije kartę, aby wejść do pokoju. Jedyną czynnością, którą musi wykonać to stanąć w zasięgu kamery wbudowanej w urządzenie rejestrujące. System rozpoznawania twarzy w kilka sekund zdecyduje czy pracownik ma uprawnienia do wejścia i jeżeli tak otworzy drzwi.

System rozpoznawania twarzy to idealne rozwiązanie do wdrożenia w firmach w których pracownicy wchodzą do pomieszczeń w specjalnym stroju. Powiedzmy, że osoba ma nałożone rękawiczki, w tej sytuacji otwarcie drzwi za pomocą odcisku palca jest niemożliwe, a szukanie i ściskanie w ręku karty utrudnione. Rejestrator z serii FOTO5 poradzi sobie bez zarzutu i na podstawie analizy wizerunku zdecyduje o zwolnieniu blokady. 

Więcej na temat rejestratora czasu pracy z kamerą dowiesz się podczas rozmowy z naszym konsultantem. Zapraszamy do kontaktu z nami. 


Zobacz inne