Kontrola czasu pracy – nie jesteś więźniem

Kontrola czasu pracy elementem rozwoju Twojej firmy

Środa, 27 lipca 2016

Kontrola czasu pracy – nie jesteś więźniem

wielokulturowy uścisk dłoni

System Rejestracji Czasu Pracy przede wszystkim generuje oszczędności dla pracodawcy – to oczywiste. Jednak i pracownicy czerpią z niego korzyści. Zasada jest prosta – jeśli pracujesz właściwie, będziesz za to odpowiednio nagrodzony.

Czy nie zdarzyło Ci się pogrążać we frustracji z powodu czyjegoś zaniedbania? Dlaczego musisz nadrabiać cudze braki, a kolega z pracy wychodzi wcześniej, gdy tylko w firmie nie ma szefa? Nie odzywasz się, bo nie chcesz donosić. Odczuwasz jednak pewnego rodzaju niesprawiedliwość.

Nie każdy rozumie, że miejsce pracy powinno generować korzyści dla właściciela. Chcąc być panem swojego czasu, możesz założyć własną firmę. W momencie, gdy jesteś pracownikiem, powinieneś zdawać sobie sprawę z konieczności stosowania narzuconych reguł.

Jeśli zależy Ci na rozwoju firmy, w której pracujesz, jesteś dokładny i zmotywowany, podświadomie dbasz także o własne przywileje. W końcu przedsiębiorstwo, które zatrudnia kiepskich pracowników, nie będzie mogło zarobić na ich – inne, niż kiepskie – wypłaty. Rejestracja czasu pracy nie jest żadną karą. To tylko kontrola naszych ludzkich słabości i pokus. Dzięki niej, jako pracownik, możesz liczyć na dostosowanie czasu pracy do Twoich potrzeb.

Używanie nowoczesnych narzędzi identyfikujących tożsamość samo w sobie jest atrakcyjne. W filmach SF właśnie tak wyglądały wizje przyszłego świata, w które jako dzieci, wpatrywaliśmy się z fascynacją.

Poza tzw. wizualną otoczką, bardzo ważna jest atmosfera w pracy. Pamiętaj o dobrej relacji z szefem – z pewnością każdy zdaje sobie sprawę z tego, że jesteś człowiekiem. Kontrola czasu pracy i jego planowanie, pozwolą na stosowanie udogodnień bez szkody i zaległości. Jeśli wiesz, że w danym terminie nie będziesz mógł poświęcić czemuś wymaganego czasu, mówiąc o tym odpowiednio wcześniej, prawdopodobnie zostaniesz odciążony pomocą kolegi. To także powoduje, że Twoje zaniedbania nie zemszczą się na Tobie w bliskiej lub dalszej przyszłości.

Prokrastynacja i lenistwo nie są dobrymi zwyczajami – zwłaszcza w pracy. Zatrudniający muszą w jakiś sposób zabezpieczyć się przed tego typu utrudnieniami. Płacą, więc mają prawo wymagać. Nakazy nie muszą iść jednak w parze z brakiem szacunku dla pracowników. Właśnie o tą obopólną kontrolę i zaangażowanie chodzi. Pielęgnowana relacja: pracownik-pracodawca, przynosi pozytywne skutki dla wszystkich. Sceptycyzm jest zrozumiały i zasadny. Dzięki niemu może dojść do zapoznania się z tematem i przy odpowiedniej analizie, zrozumienia jego sensu.


Zobacz inne